Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 Pożegnanie burzonego budynku koszar 31pSK
Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Czw 23:03, 24 Cze 2010    Temat postu: Pożegnanie burzonego budynku koszar 31pSK

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w najbliższą sobotę, 26 czerwca pod budynek dawnych koszar 31 pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi. W związku z planowanym wyburzeniem obiektu, który to proces de facto już się rozpoczął nasze stowarzyszenie przy wsparciu miłośników Łodzi chciałoby zorganizować coś na kształt symbolicznego pożegnania tego obiektu.

Według informacji do których udało się nam dotrzeć, pozwolenie na rozbiórkę wydano już w 2008 roku. Gdy sprawa nabrała rozgłosu w marcu 2010 roku pojawiły się próby zablokowania wyburzenia i próby wciągnięcia obiektu na listę chronionych zabytków Łodzi. Niestety zabiegi te okazały się bezskuteczne. Wojewódzkie i miejskie służby ochrony zabytków nie wykazały zainteresowania biernie decydując się nie przeszkadzanie inwestorowi. Dzięki temu inwestor w "majestacie" prawa wyburzy te niepozorne z wyglądu, ale bogate historią łódzkie koszary i w ich miejscu wybuduje byle jaką współczesną architekturę nijak nie związaną z tym miejscem.

W związku z tym w sobotę pod koszary 31pSK w rejonie skrzyżowania ulic Legionów i Cmentarnej w Łodzi ponownie pojawią się odtworzone sylwetki żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Spróbujemy w miarę skromnych środków i możliwości zaprezentować umundurowanie i wyposażenie żołnierzy pułku z lat 1918-39. Prawdopodobnie uda się również zaprezentować nieco dokumentów, zdjeć i pamiątek związanych z pułkiem. Rozmowy, ulotki, plakaty ... zdjecia. Wszystko co można zrobić w spokojny, nikogo nie atakujący sposób aby delikatnie zwrócić uwagę Łodzian na smutny los tego historycznego obiektu.

Wstępnie wsparcie zadeklarowały Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Stowarzyszenie "Łódź Eksploracja". Prawdopodobnie uda się namówić autora znanej publikacji o Garnizonie Łódzkim do wygłoszenia mini wykładu o historii 31 pułku Strzelców Kaniowskich.

Sprawą spróbujemy zainteresować również łódzkie media. Temat jest z naszej strony jak najbardziej otwarty, zapraszamy do współpracy, dzielenia się pomysłami wszystkie osoby, dla których ważne i bliskie są losu i historia 31 pułku Strzelców Kaniowskich.

Program wystawy podamy jutro, jeszcze nie jest gotowy. Wszystko wskazuje jednak na to, że skromna wystawa będzie czynna w godzinach 11-16.Lokalizacja: [link widoczny dla zalogowanych]Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Czw 23:33, 24 Cze 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Pią 16:34, 25 Cze 2010    Temat postu:

Dla mnie szok Shocked Shocked Shocked Shocked ...

Cytuje odpowiedź od PGF S.A. - właściciela budynku do p. Niziołek-Janiak, która wspiera nasze działania:

Cytat:
Pani Urszula Niziołek - Janiak

Szanowna Pani,

zgodę na rozbiórkę budynku na skrzyżowaniu ulic Legionów i Pogonowskiego otrzymaliśmy w roku 2008. Budynek ten nie jest ujęty ani w rejestrze, ani w ewidencjiłódzkich zabytków. Pierwsze sygnały o naruszaniu dziedzictwa historycznego tego miejsca skłoniły nas do nawiązania kontaktu ze znanym miłośnikiem Łodzi, Panem Ryszardem Bonisławskim. Jego zdaniem, miejsce to nie przedstawia szczególnej wartości historycznej.

Ze względu na zły stan techniczny budynków otrzymaliśmy dwa nakazy ich rozbiórki. Z tego samego powodu budynki te musieliśmy wyłączyć z eksploatacji i zabezpieczyć przed ewentualną katastrofą budowlaną. Trudno nam zatem zrozumieć zarzuty braku patriotyzmu lokalnego i poszanowania historii miasta. Jako firma od początku swojej działalności ściśle związana z Łodzią jesteśmy dalecy od jakichkolwiek działań na szkodę miasta i jego zabytków. Przykładem naszej troski o historię Łodzi jest chociażby utworzenie w najstarszej łódzkiej aptece na Placu Wolności Muzeum Farmacji.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników budynków koszar jesteśmy gotowi upamiętnić to miejsce tablicą okolicznościową. W sprawie szczegółów będziemy kontaktować się z przedstawicielami Stowarzyszenia Strzelców Kaniowskich.

Z wyrazami szacunku
Renata Borkowska Kubiak
Rzecznik Prasowy PGF S.A.


--
Urszula Niziołek-Janiak
szacunek.dlalodzi.info


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Pią 16:34, 25 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Sob 15:26, 26 Cze 2010    Temat postu:

Dziękujemy wszystkim którzy przybyli, szczególnie gosciom. Szczególne podziękowania dla kolegów ze stowarzyszeń historycznych "Żelazny Orzeł", "Łódź-Eksploracja", Stowarzyszenia im. 10 pułku piechoty z Łowicza i wszystkich osób zaangażowanych w dzisiejsze wydarzenie. Wielki ukłon w stronę p. Konrada Czernielewskiego z Muzeum Tradycji Niepodległościowych, który opowiedział o budynku koszar i historycznie stacjonującym w nim jednostkach, a także o najbliższej okolicy. Dziękujemy też wszystkim pojedynczym osobom, które udostępniły nam pomoce w postaci stołów i namiotu.

Mam nadzieję, że tym skromnym pokazem wykonanym pomyślnie przy naprawdę ekspresowej mobilizacji uda się nam zwrócić uwagę na smutny los tego ciekawego budynku. Budynku który już jest rozbierany, bowiem na naszych oczach demontowano okna od strony ul. Legionów.

Pokaz i wystawa statyczna rozpoczęły się kilka minut po godzinie 11-ej i trwały do 14-ej z minutami. Wystawę odwiedzali przechodnie, pojawiły się też łódzkie media.

Kilka zdjęć, które wykonałem już na sam koniec, niewiele widać, ale na pewno pojawią się ciekawsze gdyż po prostu nie miałem czasu na pstrykanie Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Sob 19:10, 26 Cze 2010    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Cytat:

Pożegnanie wyburzanych koszar Strzelców Kaniowskich
Rozbiórka trzypiętrowego budynku przy rogu ul. Legionów z Pogonowskiego już trwa. W sobotę grupa łodzian przyszła ostatni raz na niego spojrzeć i opowiadała przechodniom jego wojskową historię.


Po kilkudziesięciu latach na ulicy Legionów znowu pojawiły się patrole polskich żołnierzy. Strzelcy Kaniowscy parami przemierzali chodnik wzdłuż budynku pod numerem 60/66, a także sąsiednią ul. Pogonowskiego. Niedługo po trzypiętrowym gmachu nie będzie śladu.

To dawne koszary wojskowe. - Do 1914 roku zajmowała je rosyjska armia, potem przez cztery lata Niemcy. Od 1918 roku Wojsko Polskie, jeszcze długo po drugiej wojnie światowej należały do armii - opowiada Bolek Rosiński ze stowarzyszenia historycznego Strzelcy Kaniowscy.

Jest ubrany w podoficerski mundur polowy. To replika stroju z 1937 roku. Jego koledzy mają na sobie lniane polowe i garnizonowe wyjściowe mundury jakie można było oglądać kilka dekad temu w Łodzi. Pod budynkiem dawnych koszar zjawił się również pruski oficer w stroju z czasów I wojny światowej i carscy żołnierze z tego okresu.

Budynek przy rogu ul. Legionów i Pogonowskiego jest wyburzany. Prac nie widać jeszcze z chodnika, bo maszyny rozbierają na razie mniejsze konstrukcje w głębi posesji. Główny gmach zniknie z krajobrazu Łodzi do połowy sierpnia. Nigdy nie został wpisany do rejestru, ani ewidencji zabytków. Nie jest też chroniony planem miejscowym.

Jego właścicielem jest Polska Grupa Farmaceutyczna. Kupiła gmach razem z firmą Cefarm, której logo widać ciągle na elewacji. - To strasznie zniszczony i zdewastowany budynek. Zagraża bezpieczeństwu ludzi. Od pięciu lat nie można nawet wchodzić na niektóre piętra, bo stropy mogą się urwać - mówi Renata Borkowska-Kubiak, rzeczniczka PGE. Firma pozwolenie na rozbiórkę dostała w 2008 roku razem z pozwoleniem na budowę. Przy ul. Legionów mają powstać mieszkania.

W sobotę dawne koszary, razem z grupą rekonstrukcyjną Strzelców Kaniowskich, żegnała grupa łodzian oburzona postępowaniem urzędników, którzy wydali zgodę na wyburzenie. - Łodzianie mają dziurę w pamięci, jeśli chodzi o miejsca. Punktowo pamiętamy o fabrykantach, osoby które tu mieszkają znają historię tego budynku, ale mało kto inny to wie. Działanie urzędników to przełożenie wiedzy łodzian o historii ich miasta. Nie można liczyć na służby miejskie, że zachowają nasze dziedzictwo kulturowe - mówi Adam Brajter z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.


Cała galeria:
[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Symboliczne pożegnanie łódzkich koszar
[b]Mundury, karabiny, sztylety, mapy, stare fotografie i sprzęt wojskowy - oto co zostało zaprezentowane podczas plenerowej wystawy pod koszarami.


Dzisiaj (26 czerwca) pod budynkiem dawnych koszar 31 pułku Strzelców Kaniowskich mieszczącym się przy ulicy Legionów w Łodzi miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Mowa o specjalnej wystawie wojskowej zorganizowanej na potrzeby upamiętnienia tego historycznego miejsca na mapie naszego miasta. A wszystko z powodu widma całkowitej destrukcji i zburzenia, które wisi nad tym miejscem za sprawą pozwolenia na rozbiórkę.

Zainteresowanie łodzian

Wystawa miała charakter plenerowy i wstęp na nią był całkowicie bezpłatny dzięki czemu cieszyła się ona sporym zainteresowaniem łodzian. W trakcie jej trwania między godzinami 11.00-16.00 w imprezie wzięło udział kilkudziesięciu łodzian. - Dzisiaj przechodziłam obok i postanowiłam podejść, żeby sprawić czemu na ulicach naszego miasta znowu pojawiły się służby mundurowe z okresu wojennego - mówiła Teresa Tomczyk, studentka ekonomii - Od kilku lat mieszkam w tej okolicy, ale nigdy wcześniej nie miałam pojęcia o tym, że wiele lat temu mieściły się tu jakieś koszary. Jestem zdania, że warto o tym mówić, bo to ciekawe miejsce, a pewnie zdecydowana większość łodzian nie ma o nim bladego pojęcia.

Głosy dawnych pokoleń

O tym, że miejsce dawnych koszar ma wartość historyczną nie trzeba przekonywać starszych mieszkańców naszego miasta oraz samych organizatorów sobotniej akcji. - To bardzo przykre, że tak smutny los spotkał jeden z ciekawszych obiektów historycznych w naszym mieście. To wstyd, bo w innych miastach dba się o wygląd i renowacje unikalnych obiektów, a w naszej Łodzi wciąż dochodzi jedynie do bezmyślnych wyburzeń - denerwował się Antoni Polak, uczestnik wystawy - Mimo wszystko przychodząc tu dzisiaj ciesze się, że ktoś chce jeszcze wspominać to miejsce, bo to nic innego jak czysta historia naszego miasta, o której każdy powinien pamiętać - dodał rozżalony emeryt.Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Sob 19:17, 26 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
BerjerDołączył: 02 Mar 2008
Posty: 167
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 20:08, 26 Cze 2010    Temat postu:

Smutna sprawa. Ale dobrze, że inwestor deklaruje udział w upamiętnieniu
/tablica ?/ miejsca gdzie były koszary 31 p. Strzelców Kaniowskich w Łodzi.
Kolegom ze Stowarzyszenia S.K. gratuluję aktywnego działania w utrwalaniu
pamięci o 31 p. S.K.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
tm/39
sympatyk / przyjaciel
sympatyk / przyjaciel


Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 226
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob 21:07, 26 Cze 2010    Temat postu:

Mimo miłej , nawet "rodzinnej" atmosfery można było wyczuć - SMUTEK .

To uczucie dało się wyczuć na każdym kroku ,ale czy w tej sytuacji może być inaczej Crying or Very sad

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
briteDołączył: 18 Mar 2010
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob 23:02, 26 Cze 2010    Temat postu:

Jesteście wielcy! Jestem pod wrażeniem szybkiej mobilizacji i prezentowanych materiałów. Okazja smutna, ale cieszę się, że jesteście.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kpr. KłosekDołączył: 15 Lip 2008
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z miasta z morza i marzeń

PostWysłany: Nie 6:43, 27 Cze 2010    Temat postu:

Szacunek koledzy !

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Nie 9:37, 27 Cze 2010    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Walczą o stare koszary na ulicy Legionów

Nie godzą się na rozbiórkę starych koszar. Przebrani za carskich i polskich żołnierzy pikietują na ulicy Legionów. Walczą o budynek, którego wartość historyczna jest o wiele więcej warta niż materialna. Czy uda im się wygrać z urzędniczą maszyną?- Ten budynek to jest kawałek historii. To jeszcze carskie koszary, później miejsce stacjonowania wojsk polskich w czasach międzywojennych. Swoje miejsce miał tu 31. Pułk Strzelców Kaniowskich, który zasłużył się podczas kampanii wrześniowej - mówi nam Krzysztof Daszyński z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Żelazny Orzeł i dodaje - Mury tego budynku są w dobry stanie. Rozbieranie tego jest niszczeniem części naszej historii.

Kilkanaście osób w mundurach carskich i polskich żołnierzy pikietowało pod zaniedbaną kamienicą na rogu ulic Legionów i Cmentarnej. Pełnili wartę honorową pod bramą, złożyli kwiaty przy wejściu. Wielu przechodniów interesowało się całą akcją - przystawali i pytali o co chodzi. Nie wiadomo czy uda się powstrzymać decyzje urzędników. - Wyburzanie kamienic to pójście linią najmniejszego oporu. Nie myśli się o renowacji, o rewitalizacji, nie ma polityki ochrony zabytków - mówi nam Jakub Polewski, miłośnik łódzkich zabytków i gorący zwolennik akcji.

Więcej o próbie ratowania starych koszar przy ulicy Legionów jutro w tekście Pauliny Klimas.


http://www.youtube.com/watch?v=kwB6tpU98Ok&feature=player_embedded

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/kwB6tpU98Ok&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/kwB6tpU98Ok&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Nie 9:37, 27 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
briteDołączył: 18 Mar 2010
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Nie 14:44, 27 Cze 2010    Temat postu:

Relacja video:
http://www.youtube.com/watch?v=GBdD5THXcLY&feature=player_embedded#!
<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/GBdD5THXcLY&hl=pl_PL&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/GBdD5THXcLY&hl=pl_PL&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Nie 18:27, 27 Cze 2010    Temat postu:

Świetnie opracowany materiał Adam! Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Pon 9:42, 28 Cze 2010    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Pon 9:48, 28 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
prezioDołączył: 28 Cze 2010
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:13, 28 Cze 2010    Temat postu:

Szkoda ,że akcja troszkę późna.
Których zdjęć można użyć do małego artykuliku?

oto treść art jaki chcę dać do naszej lokalnej gazetki

Pożegnanie koszar 31 pułku Strzelców Kaniowskich..

Budynek..na pierwszy rzut oka zwykła zabudowa miejska znajdująca się przy ulicy Legionów w Łodzi. W tym miejscu przed wojną stacjonował 31 pułk Strzelców Kaniowskich. Wojsko Polskie przejęło obiekt po armii carskiej. Jak widać z przytoczonych faktów budynek ma bogatą historię. Okazuje się ,że nie jest to aż tak istotne gdyż nie został wpisany do ewidencji zabytków co uruchomiło proces jego unicestwienia. Właściciel (Polska Grupa Farmacełtyczna) zadecydował o rozbiórce. Czy nie można pozostawić chociaż elewacji….
W sobotę 26 .06 odbył się mały piknik o łagodnej formie przed dawnymi koszarami którego celem było zasygnalizowanie mieszkańcom nadchodzącej tragedii. Uczestnikami eventu byli członkowie:
Grupy Strzelców Kaniowskich z Łodzi , GRH Żelazny Orzeł , Łódźkiej grupy eksploracyjnej oraz nas czyli "dziesiątaków".
Nie moglismy pozostać obojętni. Decyzja o wyjeździe zapadła w ciągu kilku godzin. Na miejscu odbył się mały wykład na temat historii koszar. Przechodnie zatrzymywali się , dopytywali…czyli akcja przyniosła połowiczny sukces.
Co stanie się z koszarami czas pokaże. Jeśli znikną to oddaliśmy im ostatni pokłon….


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez prezio dnia Pon 13:32, 28 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Pon 14:33, 28 Cze 2010    Temat postu:

Hej,
Moje fotki te mojego autorstwa są do dyspozycji, o pozostałych nie mogę decydować.

Wydaje mi się z perspektywy poniedziałku, że efekty zachęcające. Wspólnymi siłami zwróciliśmy uwagę Łodzi chociaż na chwilę na los koszar.

W piątek mamy spotkanie w "Cefarmie", ciekawe co z niego wyniknie. W tym momencie pojawiły się pewne nadzieje na tablicę pamiątkową i być może izbę pamięci 31pSK. Co z tego wyniknie, zobaczymy już wkrótce. Być może uda sie zorganizować jakaś namiastkę dnia otwartego 17 lipca, w dniu Święta Pułkowego 31pSK.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Pon 14:34, 28 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Berlin
sympatyk / przyjaciel
sympatyk / przyjaciel


Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 88
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: SGRHLOW

PostWysłany: Pon 15:55, 28 Cze 2010    Temat postu:

Panowie czy jakies...elementy koszar zostały 'zajęte' dla potomnosci ? Smile np.symboliczna cegła, drzwi, kafle podłogowe po ktorych kilkadziesiat lat temu przechadzało WP , krany.... Very Happy

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Berlin dnia Pon 15:58, 28 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy" Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin