Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 Ciekawostki o Łodzi międzywojennej ...

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Wto 13:18, 27 Lis 2007    Temat postu: Ciekawostki o Łodzi międzywojennej ...

Proponuję wrzucać w ten temat rózne ciekawostki związane z Łodzią i okolicą z okresu międzywojennego:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Do Warszawy w 88 minut

Śliczna Jadwiga Smosarska na tle secesyjnego budynku Dworca Kaliskiego. Potem przechadzająca się z czarnym charakterem Eugeniuszem Bodo po ulicy Piotrkowskiej i parku Helenów. - Łódź może nie jest piękna, ale za to duża - mówi z uznaniem bohaterka filmu "Skłamałam".


Film powstał w 1937 roku, a teraz został dodany jako jeden z gadżetów do książki Michała Kolińskiego "Łódź między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939". To pierwsza tego typu publikacja o Łodzi. Oprócz płyty DVD, gdzie jest film "Skłamałam" i kronika filmowa z wmurowania kamienia węgielnego pod bibliotekę im. Józefa Piłsudskiego, do książki dołączona została płyta CD z popularnymi szlagierami z bałuckich podwórek i reprint planu miasta z 1937 r.

- Dwudziestolecie międzywojenne to jeden z najciekawszych okresów w historii Łodzi, a stosunkowo słabo opisany, dlatego postanowiłem się zająć właśnie tymi czasami - mówi Koliński, który od 12 lat prowadzi wydawnictwo Piątek Trzynastego. Autor szperał w bibliotekach, w archiwach, dotarł do kolekcjonerów, od których wyciągnął różnorodne pamiątki i stworzył rzecz, jakiej miast dotąd nie miało.

Czego można się dowiedzieć o Łodzi dwudziestolecia międzywojennego?

Opowieść Kolińskiego zaczyna się w przededniu niepodległości, gdy wybrano pierwszego burmistrza miasta Leopolda Skulskiego. Od tego czasu mija dokładnie 90 lat. Książka kończy się na wybuchu II wojny światowej. Autor opisuje bardzo dynamiczny okres w rozwoju Łodzi, kiedy to miasto - drugie po Warszawie - wciąż rozwijało się jako ważny ośrodek polskiego przemysłu tekstylnego, a jednocześnie było wielokulturowym i wielowyznaniowym tyglem. Mieszkali tu obok siebie Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie, Anglicy i Francuzi. Pewnie dlatego w mieście działało kilkanaście konsulatów - nie tylko przedstawicielstwa Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii, ale także Grecji, Portugalii, a nawet... Urugwaju. Było to miasto tętniące życiem. Ale też nie oderwane od reszty kraju. Z Łodzi do Warszawy jeździło się koleją 2,5 godz. Ale w 1934 roku uruchomiono tzw. lux torpedę (pociąg ekspresowy napędzony silnikiem spalinowym), który pokonywał ten odcinek w 88 minut! A dzięki uruchomieniu na Lublinku przystanku dla samolotów latających na trasie Warszawa-Kraków, w ciągu jednego dnia można było dostać się stąd także do Lwowa, Gdańska, Poznania, a nawet... Wiednia.

W książce Kolińskiego jest mnóstwo ciekawych informacji dla miłośników Łodzi. Dowiadujemy się, gdzie działały kina, teatry, ważne instytucje (banki, gazownia, elektrownia), jakie mieliśmy hotele (np. nieistniejący już Hotel Polski przy ul. Piotrkowskiej 3, Monopol przy ul. Zawadzkiej 7 - dziś Próchnika i Maunteuffel przy ul. Zachodniej 45), jakie wychodziły gazety. Mieliśmy dwa duże ogólnopolskie dzienniki, które stąd były rozwożone po całym kraju. W 1939 r. donoszono, że "służba informacyjna łódzkich gazet jest często lepsza niż w prasie stołecznej".

Jest wykaz szkół, przedszkoli, klubów sportowych, a nawet lista ważnych budynków, które wybudowano w latach 1918-1939: kamienic, szkół, kościołów czy pomników. Nie brak nawet rozdziału o.... domach publicznych i prostytucji, stąd choćby informacja o Czarnym Dworze przy ul. Rzgowskiej, gdzie królowała Czarna Mańka.

- Chciałem dać możliwie najpełniejszy obraz ówczesnej Łodzi. Nie każdy łodzianin dysponuje starymi książkami telefonicznymi, a ja porównywałem ich kilka. Niekiedy adresy się różniły, dlatego starałem się sprawdzić każdą informację w paru źródłach - opowiada Koliński. To dlatego jego książka jest swoistym przewodnikiem po mieście sprzed trzech ćwierćwieczy.

Publikację uzupełnia mnóstwo fotografii i ikonograficznych detali. Pokazane są stare bilety, butelki z wyżłobionym napisem Łódź, legitymacje szkolne, świadectwa czy stare programy radiowe. Książka powstawała we współpracy z innymi łódzkimi instytucjami. Płytę DVD nagrała telewizja Toya i Kino Polska, Szlagiery łódzkich podwórek z piosenkami w wykonaniu Bałuckiej Kapeli Podwórkowej nagrało Radio Łódź, a reprint planu miasta przygotowała Księgarnia Nike. Publikację dofinansowało Miasto Łódź. Warto też zaznaczyć, że wspaniała szata graficzna książki "Łódź między wojnami" - której autorem jest Wojciech Miatkowski - również nawiązuje do publikacji z lat 30. ubiegłego wieku. Książka kosztuje 69,90 zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź






Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Śro 21:22, 09 Lis 2011    Temat postu:

Choć od postu kol.Bolesława minęły prawie cztery lata,udało mi się znaleźć,wycinki z Expresu Ilustrowanego z 99r p.t Łódź od XIX doXX wieku,wymieniano najważniejsze wydarzenia ubiegłego stulecia,zamieszczano fragmenty artykułów Kuriera Łódzkiego(nieraz poważne,nieraz śmieszne).Zbierałem wycinki z wydarzeniami lat 1918-39.
Pozwolę sobie stopniowo zamieszczać(niektóre dopiski będą moje gdy znajdę coś w innych pozycjach).Ale zacznijmy od roku 1918.

ROK 1918
-najważniejsze wydarzenie 1918 to zapewne pamiętny dzień 11 listopada.

Z tekstów "Nowego Kuriera Łódzkiego"
Łódź 11 listopada...
Chwila staje się coraz bardziej poważna.Ze wschodu i zachodu,z południa i północy,nadbiegają coraz to nowe wieści,coraz donioślejsze epokowe.Coraz wyżej wschodzi świetlana jutrzenka sprawiedliwości,coraz silniej bije pod stropy niebieskie wielki hymn Wolności.Wielka nastała chwila i dla Ojczyzny naszej.Musimy okazać się godni tej wielkiej epoki,w jakiej sądzonym z wyroków opatrzności było Polsce wyjść z mroków ucisku i niewoli wiekowej.Polska Rzeczpospolita Demokratyczna!Oto hasło mające dziś po za sobą naród cały.Mocy i energii koniecznie nam dziś trzeba!Jak najwięcej!Rozpalmy w sercach swoich uczucie bezapelacyjnej ofiarności i gotowości do poświęcęń.Nie ma dziś interesów oddzielnych klas!Nie ma dziś egoizmu klas posiadających!Króluje ponad wszystkim interes całego narodu!
Hasła na dziś:
Niech żyje sejm ustawodawczy!
Niech żyje brygadier Piłsudski!
Niech żyje Polski Lud!
Wolna Rzeczpospolita Ludowa Niech Żyje!

Kronika dnia
.O godz 4 po południu zaczęła funkcjonować komenda bezpieczeństwa przy ul.Przejazd.Komenda wysłała na miasto milicję Polskiej Organizacji Wojskowej,dowborczyków,legionistów i straż ogniową ochotniczą dla utrzymania porządku.Zaczęto rozbrajać żołnierzy niemieckich,policjantów i agentów policji tajnej.
.Rozbrajanie Niemców początkowo odbywało się spokojnie.Przechodzący ulicami pojedyńczy żołnierze bez trudności oddawali broń.Około godziny 8 rozległy się jednak pierwsze strzały na ulicach.To na Nowym Rynku oddział niemców powitał salwą oddziałek milicji podążającej ulicą Konstantynowską do koszar w celu rozbrojenia tamtejszej załogi.
.Padły dziś w Łodzi pierwsze ofiary:troje zabitych,troje rannych.Zastrzelony został podporucznik legionów,dowborczyk wyższej rangi i 16 letni chłopiec.Ranni zostali ciężko:robotnik Michał Karasiński,robotnik Czesław Kondracki i Eugenia Wasiak.Przy ul.Zielonej kula ugodziła w piersi stróża Andrzeja Wysockiego.Zameldowano ofiary na ul.Spacerowej16 i Piotrkowskiej142.
Około godziny 12 w nocy w mieście zapanował spokój.Strzały umilkły.Posterunki milicji i dowborczyków uzbrojone w karabinki i szable stanęły na rogach ulic.Na gmachach elektrowni,gazowni,poczty itd zawieszono chorągwie narodowe.
.Wszyscy więźniowie polityczni,jako też i radni miejscy Łodzi,aresztowani swego czasu przez niemców za wykroczenia polityczne,zostali wypuszczeni na wolność i powracają do swych miejsc zamieszkania.Kursują pogłoski jakoby już wkrótce spodziewać się należało jeńców-Polaków powracających z niewoli niemieckiej.

Pierwsza próba opanowania dworca Łódź Fabryczna i rozbrojenia obsadzających dworzec żołnierzy i żandarmów kończy się fiaskiem,w walce ginie Bronisław Sałaciński członek Narodowego Związku Robotniczego,dopiero późną nocą Fabryczny zostaje przejęty.Łódź Kaliska zostaje przez polskie oddziały opanowana wieczorem bez większych zbrojnych incydentów.(Znalezione w książce Szlakiem Łódzkiej Kolei)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Pon 23:12, 21 Lis 2011    Temat postu:

ROK 1919

najważniejsze wydarzenia:
Oszacowanie strat wojennych przemysłu łódzkiego na 390mln rubli w złocie(t.j ok 2,3mld złotych w/g kursu z lat30)
Ustanowienie w Łodzi wydzielonego powiatu grodzkiego.
Powrót łodzian z wojennej tułaczki,liczba mieszkańców Łodzi wzrasta z ok 342 tys w chwili zakończenia wojny do ok 433 tys.
Ustanowienie zarządu państwowego nad łódzką elektrownią.
Założenie parku 3maja.
Wprowadzenie powszechnego obowiązku szkolnego.
Z tekstów "Kuriera Łódzkiego:
Ofiary na Skarb Narodowy.
Główna Kasa Miejska(ul.Nowy Rynek14)otrzymała upoważnienie do przyjmowania ofiar naSkarb Narodowy.Na złożone przedmioty wydawane są pokwitowania,a w zamian za złożone obrączki złote ofiarodawcy na życzenie mogą otrzymać obrączki żelazne z napisem :"Złoto Ojczyźnie 1919".

Aresztowanie tajnego agenta.
Nareszcie!Z polecenia komisarza ludowego na powiat łódzki p.Remiszewskiego,aresztowany został niejaki Edmund Otto,mieszkaniec gminy gospodarz,były tajny agent żandarmerii niemieckiej,którego gorliwa działalność zełaszcza w przeprowadzaniu rewizji i rekwizycji dała się mocno we znaki miejscowej ludności.Dodać należy że rekwirowane produkty Otto niejednokrotnie zwracał właścicielom,po pobraniu wysokiej łapówki.Teraz Otto znalazł się pod kluczem a sprawę skierowano do prokuratorii.

Bezrobotni w Łodzi.
W Łodzi podług danych Państwowego Urzędu Pośrednictwa Pracy,zarejestrowano razem 150 049 głów,w tym dzieci 55 134,a głów rodzin 25 975.W pięciu gminach podmiejskich:Radogoszcz,Chojny,Brus,Nowosolna i Brużyca,zarejestrowano 7 912 głów,w tym 3 824 dzieci.

ROK 1920.
Ważniejsze wydarzenia:
Wręczenie Józefowi Piłsudskiemu przez delegacje łódzkich władz miejskich -dyplomu Honorowego obywatela m.Łodzi.
Wmurowanie tablicy pamiątkowej nad wejściem domu,przy ul.Wschodniej19,gdzie Józef Piłsudski z małżonką Marią mieszkał od października 1899,do lutego 1900,redagując i drukując PPS-owskiego robotnika,w związku z czym został aresztowany i osadzony w więzieniu na ul.Długiej(dziś ul.Gdańskiej).

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego":

Maturzyści pod broń!
Dnia 10 lipca odbyło się zebranie maturzystów m.Łodzi i okolic,na którym postanowiono zaciągnąć się w szeregi armii czynnej w ciągu tygodnia.Następnie zostana wybrana komisja sprawdzająca,która czuwałaby nad wykonaniem powziętej uchwały.

Obława na uchylających się od wojska.
Wczoraj z rozporządzenia władz wojskowych,komenda policji zarządziła obławę w całym mieście na uchylających się od wojska.Uruchomiono kilkanaście oddziałów funkcjonariuszy policji,które wspólnie z wojskiem dokonały szczegółowej rewizji we wszystkich zakładach publicznych,jadłodajniach,na ulicy w tramwajach,na dworcach kolejowych-poszukując ukrywających się przed służbą wojskową.

Rozpaczliwe położenie uchodźców
Zwiększająca się z każdym przychodzącym pociągiem liczba nieszczęśliwych uchodźców z frontu wytworzyła na dworcu kolejowym Fabrycznym,olbrzymi obóz w którym zapanował,straszliwy chaos.Miasto nieprzygotowane na przyjęcie tak wielkiej liczby uchodźców nie może momentalnie okazać przybyłym doraźnej pomocy przeto wielka liczba przybyłych na własną rękę wychodzi na miasto szukać przytułku.Korzystając z tego złodzieje,kradną co sie da różni wyzyskiwacze obdzierają nieszczęśliwych z grosza i wyłudzają uratowane mienie za bezcen.Jest pilna potrzeba aby obóz otoczony został wojskiem i policją by wyławiać grasujących rzezimieszków.Niechaj Łódź nie zasłuży sobie na ich złożeczenia i przekleństwa jako "złe miasto"!

Cud nad Wisłą -wiadomość z 15 sierpnia...
Zwycięstwo Oręża Polskiego!
Warszawa(tel wł)
Sytuacja na froncie północnym uległa zmianie na naszą korzyść.Na wschód od Płońska odzyskaliśmy Nowe Miasto i przemy w kierunku wschodnim.Na północ od Sochocina postępujemy wzdłuż rzeki Wkry.Wróg cofa się w popłochu.


Z innych ciekawostek:
Do parowozowni Łódź Kaliska,trafia ponad 40 nowych(ze 175 zakupionych w USA w 1919.r przez PKP)parowozów towarowych(otrzymają oznaczenie TR20),wśród maszynistów wywołuje to konflikty,gdyż wszyscy chcą jeźdić na tych parowozach.(Zapewne nie przypuszczają,że za ok 10 lat będą bardzo udane polskie konstrukcje-dopisek mój).Pierwsze odcinki obsługi pociągów przez parowozownię Łódź Kaliska to:osobowych:Łódź-Bednary-Warszawa,Łódź-Skalmierzyce;towarowych:Łódź-Bednary-Warszawa,Łódź-Skalmierzyce,Łódź-Koluszki,oraz przetoki na stacjach Łódź Fabryczna,Łódź Kaliska,oraz stacja Widzew.(Znalezione w Szlakiem Łódzkiej Kolei).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Pon 20:53, 05 Gru 2011    Temat postu:

ROK 1921

najważniejsze wydarzenia

Liczba mieszkańców Łodzi przekracza 450tysięcy(451 974)
Utworzenie z inicjatywy Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych-Instytutu Nauczycielskiego.
Zgłoszenie w sejmie wniosku o utworzenie uczelni wyższej(marzec).
Najwyższy w okresie między wojennym odsetek zatrudnionych wśród ludności miasta(17,8%) i zatrudnionych we włókiennictwie,wśród zatrudnionych w przemyśle(92,3%).

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego"

Strzały do posterunkowego.
Wczoraj około godziny pierwszej w nocy,na ul.Wierzbowej,do patrolującego posterunkowego Jana Kuśnierza jacyś trzej złoczyńcy dali kilka strzałów rewolwerowych po czym zaczęli uciekać w stronę ul.Pomorskiej.Zwabieni strzałami inni posterunkowi,urządzili pościg za uciekającymi,lecz bezskutecznie-złoczyńcy zniknęli w ciemnościach.Na szczęście Kuśnierz nie doznał szwanku,tylko płaszcz został przestrzelony w trzech miejscach.

Banda grasuje na Kaliskim.
Na dworcu Kaliskim grasuje banda rzezimieszków,która przebierając się rozmaicie najczęściej w uniformy wojskowe-w bezczelny sposób okrada przybywających do Łodzi podróżnych.Ofiarami opryszków padają przeważnie podrózni z Poznańskiego,Pomorza,Śląska i w ogóle z zachodnich rubieży-ludzie dobroduszni nie mający pojęcia o przebiegłości
i perfidii tutejszych złodzei i bandytów.

Z innych ciekawostek

W 1921 roku uruchomione zostały nocne linie tramwajowe A i B,częstotliwoć kursowania co 10 minut.Również między dworcami Kaliskim,oraz Fabrycznym jeździła nocna linia K-której rozkład jazdy był ściśle do pociągów kolejowych(czy ktoś może orientuje się w którym roku
uruchomiono,tą linię?).Również w 1921r przystąpiono do przedłużania lini tramwajowej Łódź-Zgierz do Ozorkowa.(Znalezione w książeczce 100 lat Łódzkich tramwajów).

ROK 1922
najważniejsze wydarzenia:
Łódź-od 1919 wydzielona jako powiat grodzki,staje się stolicą województwa.
Podjęcie prac projektowych związanych z budową kanalizacji(w nawiązaniu do projektów z lat 1903-1909 inż Lindleya).
Przejęcie przez miasto Biblioteki Publicznej(zorganizowanej w 1916 r).
Rozpisanie pierwszego konkursu na pomnik Tadeusza Kościuszki(żadnego z projektów nie zakwalifikowano do realizacji).
Pierwsza edycja Rocznika Statystycznego m.Łodzi wydawanego przez Zarząd Miejski pod redakcją Edwarda Rosseta.

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego"

Z listów do redakcji...
Szanowna Redakcjo!
Bardzo się zdziwiłem,gdy w okolicy Sosnowca zobaczyłem samochód łódzkiej Kasy Chorych.Nie mogłem stwierdzić,kto w samochodzie jechał,ale chorych tam nie było.Pono sam pan komisarz jeździ samochodem po całej Polsce.Czytałem w gazetach,że utrzymanie samochodu bardzo dużo kosztuje.Mówią też,że jazda samochodem jest droższa od jazdy koleją nawet pierwszą klasą.Kasa Chorych utrzymuje się ze składek robotników.Marnowanie grosza robotniczego na benzynę i na gumy powinno być wzbronione.Na lekarza robotnik musi czekać godzinami,jak nie ma tramwaju,bo na dorożkę nie chcą dać,choć nieraz pilno,a samochody jeżdżą aż pod Sosnowiec z Łodzi!

Z innych ciekawostek:
9 kwietnia1922,uruchomiono ruch tramwajów prowadzonych wąskotorowymi parowozami na lini Łódź-Ozorków.(znalezione w Szlakiem Łódzkiej Kolei,oraz 100 lat łódzkich tramwajów)

ROK 1923
najważniejsze wydarzenia:

500 lecie praw miejskich Łodzi.
Łódź półmilionowym miastem(liczba mieszkańców przekracza 505 tysięcy).
Zatrudnienie w przemyśle osiąga poziom sprzed I wojny(102,1 tys).
Odsłonięcie Pomnika Poległych-ofiar caratu z lat 1906-1908 na Polesiu Konstantynowskim.
Odnowienie na 40 lat koncesji dla Spółki Akcyjnej "Kolej Elektryczna Łódzka" na eksploatację łódzkich tramwajów.Umowa podpisana między "KEŁ" a Gmina Łódź zaczęła obowiązywać od 1 czerwca 1923r.(znalezione w 100 lat łódzkich tramwajów)

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego":

Spis samochodów i welocypedów
Jak nas informują policja przystąpi w ciągu najbliższych dni do sprawdzania legitymacji kursujących po Łodzi samochodów i motocykli,które powinny być zarejestrowane w okręgowej dyrekcji robótpublicznych.Szoferzy powinni posiadać legitymacje nowego wzoru,które wydaje województwo.Właściciele samochodów oraz szoferzy nie posiadający nowych legitymacji-zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i ukarani.

Trup ożył na widok policji
4 komisariat policji został zaalarmowany,że przy ul.28 Pułku Strzelców Kaniowskich,na placu między ulicami Cegielnianą a Zieloną leży od dluższego czasu trup mężczyzny.Na miejscu policja zastała tłum ludzi,którzy zebrali się dookoła leżącego mężczyzny.Człowiek ów leżał na śmieciach na górce ni dając znaku życia.Jednakowoż gdy ktoś zawołał policjia-trup zerwał się nagle i począł co sił uciekać.Panika powstała wśród zebranych,a policja puściła się w pogoń za zwłokami,które udało się schwytać i odprowadzić w towarzystwie tłumu do komisariatu.Po przeprowadzeniu śledztwa okazało się,że zmartwychwstałym jest Karol Nagel,zamieszkały przy ul.28 Pułku Strzelców Kaniowskich nr49.Był on na libacji u znajomych,opiwszy się do nieprzytomności wracał do domu i po drodze czując się zmęczonym,postanowił tymczasem zdrzemnąć się.I w tym celu odnalazł pusty plac gdzie przespał całą noc do południa.

Do Wiednia po sikawkę automobilową
W przyszłym tygodniu wyjedzie do Wiednia dr Alfred Grohman wraz z rzeczoznawcami,w sprawie nabycia dla I oddziału łódzkiej straży ogniowej-sikawki automobilowej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Pią 22:22, 30 Gru 2011    Temat postu:

ROK 1924

ważniejsze wydarzenia

Gwałtowne załamanie się koniunktury w przemyśle łódzkim.
Uchwała Rady Miejskiej o przystąpieniu,do budowy kanalizacji.
Założenie łódzkiej "gumówki"(fabryki obuwia gumowego),przez łotweskich przedsiębiorców braci Scharge,pod firmą Angielsko-Szwedzko-Polski Przemysł Gumowy Gentelman SA.
Utworzenie w Łodzi oddziału Wyższej Szkoły Nauk Politycznych i Społecznych.

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego"

Rękoczyny na wiecu.

Onegdaj odbył się wiec Polskiej Partii Socjalistycznej w sali kina "Oświatowego"na Wodnym Rynku.W dyskusji jaka wywiązała się po przemówieniu niezależnego socjalisty Rutkowskiego,doszło do silnego starcia,między radnym Rapalskim a Julianem Miśkiewiczem,zakończonego otrzymaniem,przez ostatniego kilku policzków.

Za 20 złotych aeroplanem do Warszawy?

W Łodzi bawił pilot instruktor p.T,inicjator projektu zorganizowania komunikacji napowietrznej Łódź-Warszawa.Przedstawicielowi naszemu oświadczył iż główną trudnością przy zaprowadzeniu owej komunikacji jest brak pola,dla założenia lotniska.Proponowany poprzednio teren w Rudzie Pabianickiej okazał się zupełnie nieodpowiednim miejscem na lądowania i startowania statków.W najbliższych dniach przyjedzie do Łodzi specjalna delegacja warszawska,która wybierze nowe miejsce na przyszłe lotnisko na peryferiach miasta.O ile komisja nie napotka na nieprzewidziane trudności,owarcie komunikacji nastąpi najpóźniej w początkach marca.Przeloty między Łodzią a Warszawą odbywać się będą 3 razy dziennie,a przy normalnych warunkach trwać będą 40 minut.Linię tę mają obsługiwać luksusowe jednopłatowce "Junkersa" obliczone na 5 pasażerów,przy czym koszt wynosić będzie około 20 złotych.

Z innych ciekawostek:

w1924 roku w Łodzi było 3500 telefonów(znalezione w książeczce "Z dziejów poczty w Łodzi).


ROK 1925

ważniejsze wydarzenia:

Spadek zatrudnienia w przemyśle łódzkim(do 50,7 tys z 102,1 tys w 1923r).
Uruchomienie lini kolejowej Łódź-Kutno.
Wydanie nowoutworzonemu "Łódzkiemu Towarzystwu Elektrycznemu SA" 40 letniej koncesji na eksploatację łódzkiej elektrowni(od 1918r pod zarządem państwowym).
Przystąienie do prac ziemnych przy budowie kanalizacji.
Przekazanie miastu Muzeum Nauki i Sztuki(prowadzonemu od 1911 roku siłami społecznymi)i przeniesienie go do nowej siedziby przy ul.Piotrkowskiej 91.

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego"

Przygoda p.Pauliny

Właścicielka restauracji przy ul.Kilińskiego 04,Paulina Fijałkowska,zameldowała w urzędzie śledczym,że dnia poprzedniego przybyli do jej lokalu Roman Wójcik,oraz Antoni Wilmański i kazali sobie podać sutą kolację.Następnie przyszła kolej na trunki,potem na zakąski...A wreszcie goście ulotnili się tylnym wejściem nie płacąc za spożyte potrawy!

Kto czyta książki w Łodzi

Prowadzona przez kierownictwo Miejskiej Biblioteki Publiczej,statystyka daje szereg interesujących cyfr.Ogólna frekfencja w Miejskiej Bibliotece Publicznej wynosiła w lutym 5266 osób.W tym było 3489 mężczyzn i 1777 kobiet.Podług zawodów czytelnictwo dzieli się na 2623 uczniów,730 pracowników biurowych i handlowych,525 studentów,379 nauczycielstwa,211 robotników i rzemieślników,127 z zawodów wyzwolonych,75 urzędników państwowych i komunalnych,12 przemysłowców i kupców.

Z innych ciekawostek:

Dla parowozowni Łodź Kaliska,wzrosła liczba odcinków obsługi pociągów,przejęcie obsługi części pociągów towarowych w stronę Słotwin,oraz na otwartej lnii do Kutna.(Znalezione w książce Szlakiem Łódzkiej Kolei)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Sob 16:15, 25 Lut 2012    Temat postu:

ROK 1926

ważniejsze wydarzenia:
Powstanie Archiwum Akt Dawnych m.Łodzi
Nakręcenie w Łodzi pierwszego filmu,przez firme "Emes-Film"
Drugi konkurs,na pomnik Tadeusza Kościuszki-wybrano projekt Mieczysława Lubelskiego
Ustawienie popiersia Stanisława Staszica w parku,jego imienia(popiersie wykonano w 1902r,dla Stowarzyszenia Techników)
Liczba mieszkańców Łodzi,przekracza 550 tysięcy(565 222)

Z tekstów Kuriera Łódzkiego

Z pierwszej strony"Kuriera Łódzkiego"
(15 maja 1926)Belweder zdobyty,przez wojska Piłsudskiego!Rząd samolotami odleciał w kierunku Poznania!Prezydent Rzeczypospolitej,schronił się w Siekierkach!Dziś ma być ogłoszona dyktatura?

Konferencja prasy z wojewodą
W dniu wczorajszym mianowany,przez Marszałka Piłsudskiego wojewoda łódzki p.Antoni Remiszewski,późnym wieczorem wezwał przedstawicieli prasy łódzkiej,na konferencję.
Pan wojewoda,w dłuższym przemówieniu zobrazował obecną sytuację i podkreślił powagę tej chwili,jaką przeżywa dziś kraj.
Zaznaczył dalej,z naciskiem,że wszystkie usiłowania jego,dążyć będą w kierunku zabezpieczenia ładu,oraz porządku publicznego i otoczenia troskliwą opieką pracy,która winna być dominującym hasłem,w odbuduwującym się kraju.

Policja z pałeczkami
Jak się dowiadujemy,w najbliższych dniach policja łódzka otrzyma drewniane pałeczki,którymi będzie dawała sygnały,przejeżdżającym pojazdom,na ulicach.

Szoferzy i wypadki uliczne
W Łodzi,gdzie jeden samochód przypada,na 1000 osób,ilość wypadków jest zbyt wielka,aby można je tolerować.Przedewszystkim należy zabronić szoferom najeżdżania,na publiczność wychodzącą,z tramwajów.To,że kogoś nie stać,na jazdę samochodem i musi zadowolić się tramwajem,nie powinno go narażać,na przejechanie przez samochód i obryzganie błotem.Samochód w żadnym wypadku,nie powinien mijać tramwaju,na przystanku.To pierwsze.Drugie-zakaz wjeżdżania poza linię trotuaru,na skrzyżowaniach ulic,by publiczność mogła swobodnie przejść,na drugą stronę.Obok tych rzeczy najważniejsze jest,aby policja pilnowała przestrzegania przepisów.Bo publiczność nasza,jest okropna.Chodzi po jezdni tak jakby,to była łąka na wsi.

Stan bezrobocia w Łodzi
W Państwowym Urzędzie Pośrednictwa Pracy w dniu 1maja,było zarejestrowanych 49.571 bezrobotnych.Z zasiłku korzystało,w ubiegłym tygodniu 41.753 bezrobotnych,w tym brało 12.047 bezrobotnych zasiłki ustawowe wypłacane,z Funduszu Bezrobocia,a 29.706 bezrobotnych zasiłki doraźne wypłacane,ze skarbu państwa.

Dokąd eksportuje Łódź?
Wobec osłabienia tętna życia gospodarczego w Rosji i niemożności eksportowania towarów włókienniczych z Łodzi-podjęte zostały rokowania,o wzmożenie eksportu na dalsze rynki.W wyniku tych pertraktacji wysłano,w końcu ubiegłego tygodnia dwieście tysięcy metrów towarów włókienniczych,do państw bałtyckich.Są to przeważnie materiały,na mundury.Jednocześnie firma Scheibler i Grohman,wysłała znaczniejszą partię manufaktury do Chin,jako zapoczątkowanie eksportu,w większych rozmiarach,na ten rynek.

Znalazłem,również w swych zbiorach artykuł z gazety "Wiadomości"(z 19maja 2000r)-Zamach na beczce prochu (autorstwa p.Wiesława Pierzchały),w którym jest mowa o wydarzeniach maja 1926 r ,w Łodzi.Pozwolę sobie dodać kilka ciekawostek(oczywiście wiele innych,znanych,jest z książek p.Witolda Jarno).

Wydarzenia,w Łodzi,zaczęły się w nocy z 12/13 maja 1926 r,gdy do Łodzi,dotarły pierwsze wiadomości o wydarzeniach w Warszawie.W centrum Łodzi,przy ul.Głównej,oraz na ul.Nowomiejskiej zwolennicy rządu zaczęli,rozlepiać plakaty informujące o wydarzeniach,w Warszawie,oraz wzywając do potępienia akcji Marszałka Piłsudskiego.W nocy doszło,do starć zwolenników rządu,oraz Marszałka-wywodzących się ze Związku Strzeleckiego,oraz Polskiej Organizacji Wolności(dawnej POW).Kilkanaście osób,zostało mniej,lub bardziej poturbowanych.
Z oddziałów Wojska Polskiego,w Łodzi przebywały wtedy 28,oraz 31 pSK,w sumie ok 2 tysięcy żołnierzy.Obydwa pułki artyleri 10 p.a.l,oraz 4 p.a.c ,przebywały na poligonie daleko od granic Łodzi.(Czy żołnierze pułków artylerii,wyruszali również do Baryczy,czy inne miejsca ćwiczeń?)
13 maja,pod budynkiem koszar 28pSK odbyła się manifestacja zwolenników Marszałka Piłsudskiego.Związek Strzelecki,zorganizował m.in blokadę lini kolejowej Sieradz-Łódź Kaliska-Łowicz.
14 maja 1926 r,doszło w Łodzi,do bitwy stoczonej między robotnikami,a policją,na Górnym Rynku(obecnie Plac Reymonta),następnie walki przeniosły się pod komisariat na ul.Rzgowskiej.Robotnicy chcieli zdobyć komisariat szturmem,broniący się policjanci użyli broni palnej.Dwóch robotników zginęło,kilku było rannych.
Również 14 maja 1926r,Generał Małachowski-wojskowy komendant m.Łodzi usunął wojewodę łódzkiego Lucjana Darowskiego,przewodniczącego rady miejskiej Bolesława Fichnę,oraz komendanta policji.Nowym wojewodą został Antoni Remiszewski,komendantem policji Józef Żółtaszek.

Z innych ciekawostek
W 1926r,było zarejestrowanych 5773 telefonów(znalezione,w książce Z Dziejów Poczty w Łodzi)
W maju 1926,uruchomiono trakcję elektryczną na lini,do Ozorkowa,do tego czasu,tramwaje były ciągnięte,przez wąskotorowe parowozy(znalezione,w książce 100 lat łódzkich tramwajów,oraz książce Szlakiem Łódzkiej Kolei).
W 1926r,ze stacji Łódź Fabryczna kursowały 2 pary pociągów osobowych,do Warszawy(czas jazdy 2godz 50 min),jeden pośpieszny(czas jazdy 2godz 25 min),również 7par pociągów osobowych,do Koluszek,oraz po jednym połączenie,ze Skarżyskiem,Częstochową,Tarnobrzegiem.(znalezione w książce Szlakiem Łódzkiej Kolei)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Sob 19:25, 25 Lut 2012    Temat postu:

Jakiś czas temu na moim "cywilnym" blogu o Łodzi - [link widoczny dla zalogowanych] - wrzucałem fajny artykuł z kwietnia 1928 roku, w którym pewien jegomość zastanawiał się jak będzie wyglądała Łódź za sto lat:

Cytat:
(...) Niechaj to, co niżej napiszę, zaliczone będzie narazie do dziedziny fantazji, do rzędu tych ideałów, które w obecnej chwili dalekie są od urzeczywistnienia, ale to nie może powstrzymać olbrzymiego, zawrotnego pędu taśmy filmowej, rzucającej na ekran wizję przyszłej Łodzi.

(...) Gdy wczoraj przechodziłem ulicą Zachodnią, gdzie rozwieszano na drutach elektryczne lampy, pomyślałem sobie: Za 10 lub 20 lat całą Łódź będzie zelektyfikowana. Tak samo: Za 10 lub 20 lat będziemy mieli kanalizacje, za 10 lub 20 lat będą tramwaje na wszystkich ulicach, za 10 albo 20 lat ludność Łodzi wzrośnie do miliona ...

(...) Jest rzeczą więcej niż pewną, że wiek XXI będzie wiekiem "bez ognia". Genialny wynalazek Prometeusza pozostawi jeszcze pewne ślady w olbrzymich instalacjach centralnego ogrzewania, lecz na ogół węgiel będzie spalany na drodze chemicznej. Innowacja ta, od dziś już datująca swój początek, wprowadzi bezwzględny przewrót w łódzkich fabrykach. Las kominów skończy swe panowanie nad naszym miastem, a wraz z nim zniknie największa bolączka Łodzi, nie dająca dziś spokoju higienistom i lekarzom - dym i sadza. Na ulicach Łodzi wnukowie nasi wdychać będą czyste powietrze pozbawione trujących składników, buchających czarnymi kłębami z kominów fabrycznych.

Nawet kolej żelazna pozbędzie się węgla, który zużyty zostanie wyłącznie do wyrobu gazu i celów c.o. Zamiast ognia będziemy mieli elektryczność. (...) Zniknie również turkot maszyn fabrycznych. W wielkich, białych salach panować będzie cisza, niczym na uniwersyteckiej sali podczas wykładu

(...) Sam wygląd miasta zmieni się nie do poznania. Dązeniem współczesnej techniki nie jest wcale stworzenie miasta-kolosu. Drapacze chmur posiadają tę wygodę, że w jednym gmachu mogą zmieścić się biura, fabryki oraz mieszkania robotników i urzędników (...) w przyszłości znajdzie szerokie zastosowanie "regionalizm urbanistyczny", polegający na wyodrębnieniu poszczególnych dzielnic. Będzie więc miasto fabryczne, handlowe, kupieckie, biurowe i mieszkalne. W fabrycznej Łodzi będą same fabryki, w mieszkalnej - same mieszkania.

Zmienione środki lokomocji (koleje podziemne) umożliwią pracownikom szybkie przedostanie się z domu do biura lub do fabryki. W związku z tym zmieni się również wygląd łódzkiej ulicy. O hałasie, wielkomiejskim szumie - nie będzie mowy. Ruch uliczny przeniesie się z powierzchni ulic do podziemi, gdzie przebiegać będą labirynty tunelowe. Na ulicy będzie spokojnie i cicho ...

(...) To są plany realne, oparte na wynalazkach i projektach, które dziś już istnieją, ale nie zdążyły się należycie rozwinąć i skrystalizować. A ileż jeszcze projektów i pomysłów powstanie w ciągu tych 100 lat ? Czy wpłyną one na fizjonomię Łodzi XXI wieku ?



Link:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Sob 19:26, 07 Lip 2012    Temat postu:

ROK 1927

ważniejsze wydarzenia:
Położenie kmienia węgielnego pod pomnik Tadeusza Kościuszki.
Zakończenie elektryfikacji linii tramwajowej do Tuszyna(1 czerwca 1927).
Po dwuletnim kryzysie wzrost zatrudnienia w przemyśle łódzkim(do 98,8 tys).
Oddział Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego zaczyna wydawać "Roczniki Oddziału Łódzkiego PTH" zawierające prace regionalne i bibliografie.

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego".

Roztargnieni zostawili w tramwajach...
W sierpniu roku bieżącego w łódzkich wagonach tramwajowych pasażerowie pozostawili następujące przedmioty:4 czapki,6 paczek z różną zawartością,5 parasolek,4 laski,2 sukienki,1 książkę,1 palto gumowe,1 chustkę,1 parę rękawiczek,1 parę binokli,3 portmonetki i 2 kapelusze.Wymienione przedmioty są do odebrania w kancelarii wydziału ruchu Kolei Elaktrycznej Łódzkiej po określeniu ich wyglądu.

Pierwszy skanalizowany dom w Łodzi.
Wczoraj po raz pierwszy Wydział Budowy Kanalizacji i Wodociągów w Łodzi włączył do ogólnej sieci kanalizacyjnej dom mieszkalny p.Krugera przy ulicy Gdańskiej 106.Jest to zatem pierwsza w Łodzi posesja wzorowa,w której urządzenia czynią zadość całkowicie wymaganiom higienicznym i sanitarnym.

Wylew rzeki na Chojnach.
Onegdaj mieszkańcy Chojen zaobserwowali,że woda w rzece zwanej przez nich "Czarną Rzeką" przybiera.Głębokość wody,która dotychczas nie przekraczała jednego metra,obecnie wynosi około dwóch metrów.Wczoraj wąskie i płytkie koryto rzeki nie zdołało pomieścić wody,która wystąpiła zeń na przestrzeni jednego kilometra utrudniając mieszkańcom komunikację z miastem.Wylew specjalnie odczuwają robotnicy zamieszkali na Chojnach a pracujący w mieście.Most drewniany pod Chojnami jest zagrożony,gdyż woda podmywa słupy.W niektórych miejscach woda wdziera się do mieszkań położonych nad brzegiem rzeki.

ROK 1928.

ważniejsze wydarzenia:
Rozpoczęcie budowy osiedla miejskiego im.J.Montwiłła-Mireckiego na Polesiu Konstantynowskim(zaplanowanego na ok.4 tys mieszkańców).
Przyznanie Julianowi Tuwimowi nagrody miasta Łodzi za całokształt działalności literackiej.
Otwarcie w Łodzi oddziaału warszawskiej Wolnej Wszechnicy Polskiej,uczelni prywatnej bez pełnych praw akademickich,z trzema wydziałami:humanistycznym,nauk politycznych i społecznych,pedagogicznym.
Fala strajków w przemyśle łódzkim.

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego"

Lepsze warunki mieszkaniowe dla dozorców.
Sprawa pomieszczeń dla dozorców domowych,stanowiących liczną kategorię pracowników fizycznych w naszym mieście,znalazła się na porządku dziennym Magistratu m.Łodzi.Po krótkiej dyskusji magistrat powziął uchwałę,aby na posesjach nowo zabudowanych obiektami 2-piętrowymi,względnie wyższymi,już w planach budynków przewidywane były pomieszczenia dla dozorców,odpowiadające ustawowym warunkom sanitarno-budowlanym.Pomieszczenia te znajdować się mają na parterze i składać się powinny,o ile to możliwe z pokoju,kuchenki i ewentualnie wygódki o powierzchni łącznej nie mniejszej niż 26 metrów kwadratowych.

Żłobek w łódzkim więzieniu.
Z inicjatywy Towarzystwa "Kropla Mleka"w Łodzi zorganizowany został żłobek dla niemowląt matek będących pod śledztwem lub odsiadujących karę w więzieniu przy Kopernika.Powstanie podobnej instytucji było konieczne,ponieważ dotychczas niemowlęta nie mogły być izolowane lecz przebywały razem z matkami w celach,co ze względów higieniczno-zdrowotnych jest niedopuszczalne.

Jutro głosowanie do sejmu.
Już jutro cała pełnoletnia Łódź stanie do urny wyborczej by spełnić społeczny i obywatelski obowiązek.Ruch agitacyjny,który początkowo był w Łodzi bardzo słaby,przybrał w ostatnich dniach kolosalne rozmiary.Miasto zasypane jest wprost plakatami,karykaturami,ulotkami itp.Stronnictwa nie przebierają w argumentach i obrzucają się nawzajem mniej lub bardziej parlamentarnymi epitetami.Karykatury polityczne starają się jak najbardziej ośmieszyć przeciwników nie dbając o żadne względy.

Z innych ciekawostek.

20 czerwca 1928 uruchomiono drugą zajezdnie tramwajów miejskich u zbiegu ulic Dąbrowskiej i Kilińskiego.(źródło.100 lat łódzkich tramwajów.autor M.Z.Wojalski)

Parowozownia Główna Łódź Kaliska na dzień 1 grudnia 1928 posiadała 97 parowozów.3 parowozy OS 24(konstrukcja Polska),16 parowozów PK 1,1 parowóz PK 3,9 parowozów OD 2,42 parowozy TR 20,14 parowozów TP 2,3 parowozy TH 1,2 parowozy TH 102,7 parowozów TKi 3.Przez okres kolejnych 10 lat m.in parowozy OS 24 zostaną zastąpione udanymi parowozami OK 22(konstrukcja Polska),niektóre parowozy TR 20 zostaną zastąpione silniejszymi i bardzo udanymi Polskimi parowozami TY 23,parowozy OD 2 będą zastępowane Polskimi parowozami-tendrzakami OKL 27,które w sporej części przejmą ruch podmiejski.(źródło "Szlakiem Łódzkiej Kolei,rozdział Dzieje Łódzkich Lokomotywowni.autor p.T.Roszak).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Sob 16:48, 27 Paź 2012    Temat postu:

ROK 1929.

Ważniejsze wydarzenia.

Liczba łodzian przekracza 600 tysięcy (601 437).
Projekt powiększenia obszaru miasta uchwalony,przez radę miejską lecz storpedowany,przez zarządy okolicznych gmin.
Zabójstwo Alberta Kona,syna Oskara,właściciela Widzewskiej Manufaktury,dokonane przed pałacem na Targowej przez robotnika Edwarda Ciesińskiego w odwecie za zwolnienie z pracy i uwiedzenie narzeczonej(w strzelaninie zginęli Kon i Ciesiński).
Początek światowego kryzysu ekonomicznego.

Z tekstów "Kuriera Łódzkego".

Likwidacja obór w śródmieściu.
Wydział Zdrowotności Magistratu Łódzkiego wystąpił onegdaj z wnioskiem o likwidację 9 obór znajdujących się w śródmieściu,które w najwyższym stopniu uchybiały wymogom sanitarnym.Właściciele wspomnianych obór złożyli odwołania,jednakże Urząd Wojewódzki wszystkie odrzucił,wobec czego wszystkie obory w śródmieściu Łodzi zostaną w najbliższym czasie zlikwidowane.

Browar Anstadta wypuścił nowy gatunek piwa.
Znany i ceniony browar p.Karola Anstadta(Łódź ul.Szneja 15)wypuścił w tych dniach nowy gatunek piwa,który nie ustępuje w niczym monachijskiemu.Smakosze piwa a takich Łódź liczy tysiące,powitali piwo to z całym uznaniem,albowiem jest ono w istocie wyśmienite.Nowe łódzkie piwo wypuszczono na rynek pod nazwą "Anstadt Radogoszcz".

Aparaty zręczności nie będą zniesione.
Przed kilku dniami ku wielkiemu zadowoleniu ogółu rozeszła się pogłoska iż na skutek starań kół rodzicielskich miały być nareszcie usunięte z miejsc publicznych tzw.aparaty zręczności,ze względu na skandaliczny i oszukańczy ich wyzysk,oraz hazard jakiemu w godzinach wolnych od nauki oddaje sie młodzież szkolna.Jak się dowiadujemy obecnie aparaty te podobno nie będą zniesione.Natomiast nowe,oraz obecnie znajdujące się w kawiarniach,cukierniach itd muszą być zarejestrowane w Starostwie Grodzkim.

Halo Londyn ? Tu Łódź !
Łódź rzeczywiście rozwija się.Wprawdzie nie posiadamy jeszcze kanalizacji oraz wodociągów,ale za to posiadamy połączenia telefoniczne z większością stolic zachodnioeuropejskich.Obecnie łodzianie będą już się mogli pytać o mgłę angielską,bowiem została otwarta komunikacja telefoniczna pomiędzy Łodzią a Londynem.Opłata za trzyminutową rozmowę zwykłą wynosi zł 34 gr 38.

Z innych ciekawostek.

1 lipca 1929 roku,otwarto linię tramwajową do Lutomierska-ostatnią linię tramwajową po za miastem.(Źródło "100 lat łódzkich tramwajów" aut p.M.Z.Wojalski)

W 1929 roku Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna uruchomiła w Łodzi automatyczną centralę telefoniczną przy al.Tadeusza Kościuszki 12.(Źródło "Z dziejów poczty w Łodzi" aut p.M.Z.Wojalski)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Czw 23:05, 06 Gru 2012    Temat postu:

ROK 1930.

Ważniejsze wydarzenia .

Odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki na pl.Wolności.
Utworzenie Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im.J i K.Bartoszewiczów w gmachu dawnego ratusza przy pl.Wolności(Kazimierz Bartoszewicz,historyk i literat z Krakowa,ofiarował Łodzi kolekcję obrazów,księgozbiór i archiwum swego ojca,historyka Juliana Bartoszewicza).
Utworzenie Miejskiego Muzeum Przyrodniczego w parku Sienkiewicza.
Aleksander Ford realizuje dwa artystyczne reportaże filmowe o Łodzi:"Nad ranem" i "Tętno polskiego Manchesteru".

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego"

Opieka nad biedną dziatwą.

W parku 3 maja odbyło się uroczyste otwarcie miejskich półkoloni letnich.które trwać będą(w dwóch turnusach)w ciągu miesięcy lipca i sierpnia.Niezależnie od półkolonii miejskich,z których w roku bieżącym korzystać będzie ogółem 6400 dzieci,Wydział Opieki Społecznej,stosuje w możliwie szerokich rozmiarach wysyłanie niezamożnej dziatwy łódzkiej do miejsc kuracyjnych.

Nie wolno przewozić benzyny końmi.

Władze administracyjne stwierdziły,iż dostarczanie benzyny do ulicznych stacji benzynowych odbywa się w dzień,przy czym rozwozi się benzynę wozami konnymi.Ponieważ grozi to niebezpieczeństwem i tamuje ruch-przeto władze administracyjne w Łodzi zarządziły aby przewóz benzyny dokonywany był tylko pojazdami mechanicznymi,a napełnianie stacji benzynowych odbywało się tylko w nocy między godz 23 a 7.

Harce pijanego w dorożce.

Wczoraj ulica 11 Listopada była widownią awantury wywołanej,przez pijaka.21-letni robotnik Jan Pankowski,zamieszkały przy ul.Łagiewnickiej 78 jadąc dorożką zachowywał się hałaśliwie zaczepiając przechodniów.Obok posesji nr 2 przy ul.11 Listopada pijany Pankowski ostatecznie wypadł z dorożki,tracąc przytomność.Wezwany lekarz pogotowia przywrócił go do przytomności.Po nałożeniu opatrunku awanturnik Pankowski przewieziony został do aresztu przy komisariacie policji.

Województwo nie będzie podzielone.

W swoim czasie głośna była sprawa projektu rozdziału województwa łódzkiego pomiędzy sąsiednie województwa.Przeciwko takiemu planowi wypowiedziały się sfery przemysłowe Łodzi na specjalnej konferencji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych,wskazując na zgubne skutki takiej innowacji dla przemysłu łódzkiego.Obecnie dowiadujemy się,że rada usprawnienia administracji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych po rozpatrzeniu projektu rozdziału województwa łódzkiego zdecydowała się od niego odstąpić.

Z innych ciekawostek.

W 1930 roku rozważano w Łodzi,wprowadzenie komunikacji trolejbusowej.(Źródło "100 lat łódzkich tramwajów" aut.p.M.Z.Wojalski).

Z dworca Łódź Fabryczna do Warszawy można było się dostać dwoma bezpośrednimi pociągami z czasem jazdy od 2godz 26min do 2godz 40min,do Koluszek było 13 par pociągów(w sezonie letnim 17 par),także dwie pary pociągów do Skarżyska Kamiennej.(Źródło "Szlakiem łódzkiej kolei" aut p.M.Jerczyński).

ROK 1931.

Ważniejsze wydarzenia.

Utworzenie Miejskiego Muzeum Etnograficznego.
Wzbogacenie kolekcji Muzeum Bartoszewiczów o kolekcję sztuki nowoczesnej,zgromadzoną przez plastyków z grupy "a.r".
"Dno" kryzysu ekonomicznego w przemyśle łódzkim(65.9 tys bezrobotnych).
Zakończenie budowy osiedla im Montwiłła-Mireckiego.
Wzniesienie kościoła na Stokach.

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego"

Pierwsze atelier filmowe w Łodzi.

Jak się dowiadujemy,warszawska wytwórnia filmowa "Vita-Film" przenosi się całkowicie do naszego miasta i tu urządza obecnie atelier,celem stałej produkcji filmów w Łodzi.Pierwszym obrazem zrealizowanym całkowicie na naszym bruku będzie "Raj utracony" stuprocentowy film dźwiękowy.

Z innych ciekawostek.

W 1931 roku w Łodzi mieszkało ok 605 tysięcy osób.
W roku 1931 Polskie Koleje Państwowe uruchomiły pierwsze t.z.w pociągi radiowe,w których podczas podróży pasażerowie mieli możliwość słuchania audycji Polskiego Radia.Jednymi z pierwszych takich pociągów były pociągi osobowe Warszawa-Łódź Fabryczna:pociąg nr 311 z Warszawy do Łodzi(najprawdopodobniej poranny do Łodzi-dopisek mój),oraz pociąg nr 314 do Warszawy(najprawdopodobiej wieczorny do Warszawy-dopisek mój).(Źródło miesięcznik "Świat Kolei"12/2009,artykuł Pasażerski ruch kolejowy w czasach II Rzeczypospolitej(2)Połączenia dalekobieżne.aut p.A.Massel.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Sob 14:31, 02 Lut 2013    Temat postu:

ROK 1932

ważniejsze wydarzenia
Powstanie wydziału matematyczno-przyrodniczego w Oddziale Łódzkim Wolnej Wszechnicy Polskiej.
Przyznanie Władysławowi Strzemińskiemu-awangardowemu malarzowi i teoretykowi sztuki-pierwszej w dziejach miasta nagrody artystycznej.
Fala strajków w przemyśle łódzkim i aresztowanie komunistycznych działaczy związkowych przygotowujących strajk powszechny(m.in obecnego w Łodzi Gomułkę).

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego"

Roboty brukarskie w Łodzi.
Jeszcze w roku bieżącym Magistrat m.Łodzi rozpocznie dodatkowe roboty brukarskie na ulicach.Przede wszystkim wybrukowana będzie kostką ulica Sienkiewicza pomiędzy ul.Przejazd a ul.Narutowicza,a następnie bardziej ruchliwe ulice w Śródmieściu.W związku z tym magistrat ogłosił przetarg na dostawę sześciu tysięcy ton kostki granitowej.

Tragiczny wypadek w restauracji.
Wczoraj w restauracji "Pod białym niedźwiedziem" przy ul.Kilińskiego 121 miał miejsce tragiczny wypadek,którego ofiarą padł 40-letni starszy przodownik policji państwowej Adam Strzelecki.Starszy przodownik Strzelecki przybył do restauracji celem spożycia obiadu.Około godziny 14 po obiedzie w czasie rozmowy Strzelecki wyjął z futerału rewolwer i pokazując jego mechanizm-manipulował.W pewnym momencie padł tragiczny strzał.Kula ugodziła Strzeleckiego i roztrzaskała mu czaszkę,nieszczęśnik padł trupem na miejscu.Wypadek wywołał wstrząsające wrażenie na widzach.

ROK 1933.

Ważniejsze wydarzenia.
Strajk okupacyjny w Widzewskiej Manufakturze,który przeszedł w strajk powszechny i objął ponad 100tysięcy robotników regionu.
Odsłonięcie na Lublinku pomnika ku czci Żwirki i Wigury(zburzonego przez Niemców w czasie okupacji)

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego"

Policja w jaskini hazardzistów.
Wydział śledczy m.Łodzi od dłuższego czasu zaobserwował,że w kawiarni "Cafe Atlantic",przy ulicy Piotrkowskiej 48 zbierają się podejrzani osobnicy tudzież przybywają zwolennicy ruletki i zielonego stolika.Prowadzone skrupulatnie badania potwierdziły podejrzenia,że w kawiarni urządzony został nielegalny dom gry hazardowej,na którego czele stał sam właściciel Fajwel Najfeld,który z tego procederu ciągnął zyski.Ustalono następnie,że Najfeld dokoptował sobie do pomocy znanych szulerów,oraz naganiaczy,którzy zwabiali zamożniejszych kupców i przemysłowców.Z reguły nowych gości wprowadzano z wielką ostrożnością badając uprzednio ich zachowanie.Mimo tych ostrożności policji udało się ustalić formy i hasła jakie zachowywano,przy wejściu do jaskini gry.W rezultacie w dniu onegdajszym funkcjonariusze wydziału śledczego pod komendą naczelnika wydziału nadkomisarza Weyera wkroczyli do kawiarni "Atlantic",którą uprzednio obstawiono by nie dopuścić do ucieczki hazardzistów.Nieoczekiwane wkroczenie policji wywołało konsternację wśród graczy.W ręce władz śledczych wpadło kilkanaście talii do gry ruletki.Zatrzymano przy tej okazji około 40 osób.Ze względu na prowadzone dochodzenie nazwisk podejrzanych nie podajemy.

Z innych ciekawostek.
W łódzkich tramwajach największa frekwencja była na lini 11 Bałucki Rynek-Chojny(7,1km)10mln pasażerów i na lini 3 Tatrzańska-Osiedle Montwiłła Mireckiego(8,6km) 6,8mln pasażerów rocznie.Na koniec roku 1933 było zarejestrowanych w Łodzi 757 samochodów prywatnych,730 dorożek konnych,250 taksówek,46 autobusów,251 samochodów ciężarowych,5534 rowerów oraz 386 motocykli.Łódź liczyła wtedy 617 000 mieszkańców,5875ha powierzchni,358km ulic,z czego 233km t.j 65%zabrukowanych głównie kamieniem polnym(94%,tylko1,2% ulic był pokryty asfalem).Dzięki rozebraniu wiaduktu nad ul.Widzewską ob.Kilińskiego uruchomiono okólną linię tramwajową 0.(Źródło "100 lat łódzkich tramwajów" aut p.M.Z Wojalski).

Parowozownia Łódź Kaliska przez cały czas posiada na inwentarzu ok 100 parowozów m.in jedyny na PKP wirtemberski parowóz oznaczony na PKP jako Om 101-1,przez całe dwudziestolecie w parowozowni stacjonuje m.in przybyły w 1920 r parowóz Tr 20-26.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Czw 19:24, 11 Kwi 2013    Temat postu:

ROK 1934

Ważniejsze wydarzenia.
Przystąpienie do budowy wodociągu miejskiego w oparciu o zmodyfikowany projekt Lindleya(w uruchomieniu wodociągu przewidzianym na 1940 r,przeszkodziła wojna,do 1939 r zbudowano 3 studnie artezyjskie,stację filtrów i pomp,zbiornik wyrównawczy na Stokach,ok 10 km rurociągu tłoczonego i ok 60 km sieci).
Pierwsze wypłaty emerytur dla robotników łódzkich na podstawie nowej ustawy emerytalnej.
Katastrofalny pożar fabryki Wienera przy ul.Południowej(4 ofiary śmiertelne) i burzliwa dyskusja n.t stanu bezpieczeństwa w przemyśle łódzkim.

Z tekstów "Kuriera Łódzkiego".

Surowe kary dla radiopajęczarzy.
Jak nas informują z urzędu pocztowego Łódź 1,ministerstwo poczt i telegrafów wydało zarządzenie skierowane przeciwko tym radiosłuchaczom,którzy nie zarejestrowali swych odbiorników w oddziale radiofonicznym urzędu pocztowego w Łodzi i nie uiścili należnej opłaty radiowej.W wypadku schwytania takiego radiopajęczarza władze administracyjne nakładają na winnego w trybie uproszczonym bardzo surowe kary pieniężne,sięgające do 3000 zł,a w wypadku złośliwego utajenia aparatu radiowego-nawet karą aresztu do 3 miesięcy.

Dożywianie dziatwy w szkołach.
Mimo ciężkich warunków finansowych samorząd łódzki prowadzi akcję dożywiania dziatwy w szkołach powszechnych na szeroką skalę i z pomocy tej korzysta codziennie ponad 7000 dzieci.Dziatwa otrzymuje porcję mleka względnie kakao i 1 bułkę.

Obowiązek noszenia mundurków w czasie ferii.
Jak się dowiadujemy łódzki inspektorat szkolny,wydał zarządzenie kierownikom szkół średnich i powszechnych w sprawie mundurków noszonych przez młodzież szkolną.W myśl tego zarządzenia przepisy o noszeniu czapki oraz mundurków z odnośnymi numerami obowiązują również w czasie ferii tak zimowych jak i letnich.

Owacje dla Fogga.
W dniu przedwczorajszym późnym wieczorem ulica Narutowicza była świadkiem niezwykłej owacji,jaką zgotowano znakomitemu pieśniarzowi Mieczysławowi Foggowi,który wystąpił wraz z chórem Dana na estradzie Filharmonii.Po godzinie jedenastej w nocy gdy skończyło się przedstawienie,tłumy ludzi wyszły z Filharmonii i zamiast jak zwykle przejść w stronę Piotrkowskiej,zatrzymały się na ulicy.Po pewnej chwili z bramy prowadzącej za kulisy wyszedł Mieczysław Fogg.W jednej chwili w tłumie zafalowało.Rozległy się entuzjastyczne okrzyki i wiwaty.Chwycono Fogga na ręce i mimo oporu poniesiono w stronę Piotrkowskiej.

Z innych ciekawostek.

7 października 1934 r,uruchomione zostały pociągi motorowe w relacji Łódź Fabryczna-Warszawa Główna.Odjazdy z Łodzi następowały o godz 10.30 oraz 21.46 z czasem jazdy 90 minut.(Źródło "Szlakiem łódzkiej kolei" aut.p.M.Jerczyński).Pociągi motorowe w rozkładzie jazdy były oznaczone MtE(Expres Motorowy).

ROK 1935.

Ważniejsze wydarzenia
Początek działalności Towarzystwa Osiedli Robotniczych,które w latach 1935-38 zbudowało osiedla tanich domków na Marysinie i Stokach.
Cofnięcie dotacji Zarządu Miejskiego dla Oddziału Łódzkiego Wolnej Wszechnicy Polskiej(ze względu na zbyt radykalny zdaniem władz miasta charakter uczelni).
Przeniesienie Muzeum Etnograficznego i Archeologicznego do reprezentacyjnej siedziby w pałacu Heinzlów przy Piotrkowskiej 104.

Jak spędzają noce dostawcy warzyw.
Codziennie w godzinach popołudniowych ciągną szosami podłódzkimi do miasta długie szeregi wozów z warzywami lub też nabiałem.Wozy te przybywają na targowiska wieczorem i oczekują na rozpoczęcie handlu,czyli do godziny czwartej nad ranem.Zainteresowaliśmy się co robią wieśniacy od godziny dziesiątej wieczorem do czwartej rano.Otóż jak okazuje się,w pobliżu targowiska istnieje szereg knajp i traktierni,w których gospodarze raczą się okowitą.Pijani dają się potem łatwiej okpić,toteż łódzcy kupcy,chcąc wykorzystać tę słabość,celowo zapraszają wiejskich dostawców na wódkę.

Bohaterka kobieta uratowała tonącego.
W miejscowości letniskowej Rydzynki pod Tuszynem,miał miejsce niezwykły wypadek.Bawiący na letnisku 20-letni Alfons Lehre z Łodzi w pewnej chwili podczas kąpieli w stawie począł tonąć.Na brzegu znajdowało się liczniejsze towarzystwo,wśród którego była też pani Erna Szwalbe z Pabianic.Pani Szwalbe pośpieszyła na pomoc tonącemu i zdołała topielca wyciągnąć na brzeg.Po zastosowaniu sztucznego oddychania Lehrego przywrócono do przytomności.Obecni przy wypadku zgotowali bohaterskiej pływaczce owację.

Miłośnicy Julianowa.
Mieszkańcy dzielnicy Julianów powołali do życia Stowarzyszenie Miłośników Julianowa.Do zadań stowarzyszenia należy troska o zachowanie charakteru dzielnicy willowo-mieszkaaniowej,a także poczynienie starań w kierunku doprowadzenia tej dzielnicy do należytego stanu,przez założenie bruków,chodników,odpowiedniego oświetlenia,oparkanienie rozpoczętych budowli,utrzymanie dzielnicy w stanie higienicznym itp.

Z innych ciekawostek.

W 1935 Parowozownia Główna Łódź Kaliska obsługuje pociągi na trasach
w pociągach pasażerskich dalekobieżnych:
Łódź-Warszawa-Białystok
Łódź-Warszawa(przez Koluszki-Skierniewice,lub Zgierz-Łowicz)
Łódź-Kutno-Bydgoszcz
Łódź-Ostrów-Poznań
Rodzynkiem w obsłudze pociągów pasażerskich jest obsługa parowozami serii Pk 1 międzyarodowego pociągu Stołpce-Paryż na odcinku Ostrów Wlkp-Łódź Kaliska-Zgierz-Łowicz-Białystok.Najprawdopodobniej jeden Pk 1 prowadził pociąg z Ostrowa do Łodzi.Po wymianie parowozów na Kaliskim drugi jechał aż do Białegostoku.

w pociągach towarowych dalekobieżnych,towarowych tranzytowych,towarowych pośpiesznych:
Łódź-Warszawa
Łódź-Kutno
Łódź-Ostrów.
Do Łodzi przybywają parowozy ze Skarżyska zarówno z pociągami pasażerskimi i towarowymi,z Piotrkowa z pociągami towarowymi.Być może także z Kutna,Ostrowa,Koluszek.(Źródło "W parowozowni i na szlaku" aut.p.Andrzej Adler,oraz artykuł "Pasażerski ruch kolejowy w czasach II Rzeczypospolitej" -czasopismo Świat Kolei 12/2009 aut p.A.Massel).
W jesiennym rozkładzie jazdy na 1935 r,były już trzy pary pociągów motorowych (MtE) Łódź Fabryczna-Warszawa Główna.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Garnizon Łódź i Ziemia Łódzka 1918-1939 Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin