Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 Różnicę między wz.19 a wz.36

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Grabson



Dołączył: 18 Maj 2010
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:04, 18 Maj 2010    Temat postu: Różnicę między wz.19 a wz.36

Witam
Z racji, że poszukuję pewnych informacji i pewnie będę dalej poszukiwał postanowiłem zarejestrować się na forum.

Moje pytanie brzmi

Jakie różnicę są między mundurem wz.19 a wz.36 a dokładnie tylko między kurtką i spodniami.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bart
strzelec
strzelec


Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 672
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sieradz / Łódź

PostWysłany: Wto 17:22, 18 Maj 2010    Temat postu:

Różnic jest duuużo więcej niż podobieństw, równie dobrze można porównywać mundur wz.36 z współczesnym wz.93. Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grabson



Dołączył: 18 Maj 2010
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:26, 18 Maj 2010    Temat postu:

To poproszę przynajmniej spodni. Potrzebuję podstawowych różnić. Chodzi mi typu, że wz.19 miał kiszenie bez miecha naszyte pod kątem.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jazlowiak



Dołączył: 24 Wrz 2005
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:22, 27 Maj 2010    Temat postu:

W 1939 roku w użyciu w Wojsku Polskim były w użyciu kurtki sukiennych dwóch wzorów i oba typy w materiałach mobilizacyjnych uważane był za materiał mundurowy typowy.
Sukienna kurtka mundurowa wz. 1919, lekko dopasowana do figury żołnierza, zapinana była na 5 dużych guzików, posiadała wysoki kołnierz stojąco-wykładany , naramienniki oraz dwie wewnętrzne, skośne kieszenie dolne z naszytymi klapkami zapinanymi na guziki. Kurtka była barwy ochronnej . Z tyłu kurtka miała pośrodku głęboki rozporek sięgający do linii stanu oraz dwa metalowe haki służące do podtrzymywania pasa głównego . Kurtkę wykonywano w 4 rozmiarach. Jej poły tworzyły rozszerzająca się ku dołowi spódniczką, a zbyt wysoki kołnierz obcierał szyję pomimo chronienia jej tzw. halsztukiem zwanym regulaminowo szalikiem.
Opis techniczny kurtki wz. 1919, przyjęty w kwietniu 1920 roku był następujący: „Kurtka wykonywa się z sukna przepisowego i podszywa się na piersiach, plecach i w rękawach podszewką z szarego płótna niefarbowanego. Z tyłu kurtka w postawie siedzącej winna dotykać płaszczyzny siedzenia. Plecy i boki są wcięte w pasie. Dolna część kurtki tworzy rozszerzającą się ku dołowi spódniczkę, rozciętą z tyłu. W tyle, w stanie dla podtrzymania pasa są zaszyte symetrycznie 2 haki, w odległości 25 cm jeden od drugiego. Haki przyszywa się do kawałka materiału, który dla mocy końcami zszywa się pod pachę. Kurtka zapina się z przodu na 5 dużych guzików 22 mm, metalowych oksydowanych, z herbem Państwa Polskiego, przepisowego rysunku przyszytych do prawego przodka kurtki. Pierwszy guzik od góry przyszywa się w odległości od wierzchniego brzegu na 3,5 cm. 5-ty guzik umocowuje się w szwie talii. Guziki przyszywa się do prawego przodka w odległości od brzegu 7 cm. Pierwsza dziurka winna być zrobiona w odległości od wierzchniego brzegu na 3,5 cm, a ostatnia zaś dziurka robi się w szwie talii. Odległość dziurki od brzegu równa się 3 cm, długość dziurki równa się 3,5 cm. Dziurka powinna być zamocowana na obu brzegach tak z wierzchu jak i podspodu rygielkami o długości około 4 mm i obszyta niemi. Kołnierz z sukna takiego jak i kurtka stojąco wykładany wysokości z tyłu 12 cm., z przodu 10 cm., część wyłożona 6 cm. W kołnierzu powinien być zaprasowany mocno i zapinany na 2 pary haftek. Kołnierz podszywa się suknem i wewnątrz usztywnia się odpowiednią tkaniną (sztywnikiem). (...) Na lewym wewnętrznym rogu kołnierza przyszywa się patkę sukienną 3,5 cm. szerokości, oraz na prawym rogu w odpowiednim miejscu guzik z prasowanej skóry dla zapinania kołnierza w stanie podniesionym. Rękawy ścięte wkośnie, zwężające się ku dołowi, rozcięte na 12 cm od brzegu dolnego i zapinane na jeden guzik mundurowy duży. Dziurki i guziki winny być zrobione w ½ mankieta przy tylnej części rękawa. Naramienniki z sukna kurtki, zwężające się ku szyi do 3,5 cm zszywa się w ząb i zapina się u góry na guzik mundurowy (15 mm), u dołu zaś wszywa się w rękaw. Kieszenie ukośnie zwrócone ku dołowi. Początek kieszeni na wysokości 2 cm poniżej stanu w odległości 25 cm przeciętnie jedna od drugiej. Otwór kieszeni 16-18 cm. Nad otworem klapka szerokości 6 cm zapinana na guzik mundurowy.”
Kurtkę mundurową nowego typu określaną w literaturze jako wz. 1936 wprowadzono do użytku rozkazem Ministerstwa Spraw Wojskowych z 6 lutego 1936 roku . Kurtka ta miała być produkowana w wersji zimowej z sukna i letniej z drelichu. Zgodnie z przepisami z roku 1936 kurtkę te wprowadzono dla oficerów, podchorążych i zawodowych podoficerów, zakładając, że ostatecznym terminem do którego należy sprawić sobie nowy mundur jest 1 maja 1937 roku.
Kurtki sukienne wykonywano w ośmiu rozmiarach z podziałem na kurtki dla szkół podoficerskich małoletnich i dla podoficerów i szeregowych.
Sukienna kurtka mundurowa wz. 36 była również kurtką jednorzędową, zapinaną na 7 dużych guzików, z kieszeniami naszytymi na piersiach i po bokach, zapinanymi na małe guziki mundurowe. Swobodna w piersiach, lekko wcięta w stanie i dopasowana w biodrach posiadała kołnierz stojąco- wykładany zapinany na 2 haftki. Z tyłu, u dołu, na bocznych szwach pleców kurtka posiadała dwa rozporki z krawędziami zachodzącymi na siebie, aby się nie rozwierały. Wyżej w stanie wszyte były dwa metalowe haki służące do podtrzymywania pasa głównego.

Do wyprodukowania jednej kurtki sukiennej w 1939 roku opracowano normy zużycia , które przewidywały następujące ilości materiałów:
- 148 cm sukna mundurowego barwy ochronnej o szerokości 142 cm;
- 183 cm tkaniny bawełnianej na podszewkę o szerokości 71 cm;
- 15,5 cm tkaniny konopnej o szerokości 96 cm na sztywnik;
- 162 cm tasiemki bawełnianej o szerokości 6 mm;
- 200 m nici bawełnianych nr 30/3 i 14 m nici bawełnianych nr 10/3;
- 9 dużych i 6 małych guzików mundurowych;
- 2 haki do kurtek;
- 2 pary haczyków i haftek.
Do wyprodukowania jednej kurtki lnianej normy zużycia , przewidywały następujące ilości materiałów:
- 321 cm tkaniny lnianej na letnie ubranie żołnierskie o szerokości 74 cm;
- 4,9 cm tkaniny bawełnianej na podszewkę o szerokości 71 cm na lamówkę;
- 160 cm tasiemki bawełnianej o szerokości 6 mm;
- 160 m nici bawełnianych nr 30/3 i 7 m nici bawełnianych nr 10/3;
- 9 dużych i 6 małych guzików mundurowych;
- 2 haki do kurtek;
- 2 pary haczyków i haftek.
W okresie zimowym, od 15 października do 15 kwietnia, oficerowie i najwyżsi stopniem podoficerowie zawodowi czyli chorążowie zamiast kurtek sukiennych mogli używać kurtek wykonanych ze szlachetnych materiałów czesankowych takich jak krepa, kamgarn czy diagonal na zasadzie donaszania kurtek podniszczonych podczas używania ich przy innych rodzajach umundurowania. Kurtki z tkaniny czesankowej nie miały bocznych haków, ani kieszonki na opatrunek osobisty i mogły być noszone na podszewce lub bez niej. Do kurtek tych oficerowie i podoficerowie zawodowi nosili żaboty barwy polowej.
Warto wspomnieć, że oficerowie mogli jako mundury polowe wykorzystywać kurtki oficerskie wz. 1927. W tym wypadku należało dostosować je do nowych przepisów. Na górnych łatach kieszeniowych należało znieść kontrafałdy, biegnące z góry na dół przez środek, a krawędzie dolnych łat należało przeszyć na wskroś przez przednie połacie kurtki w odległości 0,1 – 0,2 cm od krawędzi. Tylny rozporek kurtki należało zszyć i o ile kurtka miała za obszerny klosz, należało go odpowiednio zwęzić, po czym wykonać dwa rozporki w bocznych szwach od dołu. W razie potrzeby należało skrócić kurtkę, tak, by jej dolne krawędzie przy pozycji siedzącej dochodziły do płaszczyzny siedzenia . Podobne wskazówki dotyczyły przerabiania kurtek szeregowych wz. 1919 na kurtkę nowego wzoru dla podoficerów zawodowych. W tym przypadku największy problem stanowiło przeszycie guzików z 5 na 7 z przodu, choć warto dodać, że część podoficerów zawodowych używało kurtek wz. 1919 z nieprzepisową ilością 7 guzików, co ułatwiało przeróbkę kurtki i upodobnienie jej do nowego wzoru.
Dodać należy, że kurtki wz. 1919 dla szeregowych służyły w kampanii 1939 roku również tym oficerom rezerwy dla których nie starczyło kurtek nowego wzoru.
Na koniec warto wspomnieć, że w kurtkach noszono indywidualny materiał sanitarny w postaci opatrunku osobistego. Pod przednią lewą połą nowej kurtki sukiennej kurtki znajdowała się kieszonka na opatrunek osobisty .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grabson



Dołączył: 18 Maj 2010
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:21, 29 Maj 2010    Temat postu:

Dzięki wielkie za takie rozpisanie. Jednak już dawno po fakcie kiedy było mi to potrzebne. Ale może kiedyś w życiu mi się jeszcze przyda Wink.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
prezio



Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:21, 12 Kwi 2011    Temat postu:

Przedstawiam Wam oględziny 2 kurtek żołnierskich z lat trzydziestych.(MWP)
moze kumuś się to przyda ,więc wrzucam.
dorzucę jeszcze w najbliższym czasie coś podobnego dot płaszczy wz 19 ze zbiorów muzeum wp.


wymiary
[link widoczny dla zalogowanych]

kieszonka na opatrunek ,którą kurtka posiada.
[link widoczny dla zalogowanych]

kolor kieszonki to piaskowe-khaki była doszywana jest innej barwy niż podszewka.

cała przodem bez lampy
[link widoczny dla zalogowanych]

foto z lampą (widać lakierowane guziki , które są dosyć powszechne ale nie są regułą)
[link widoczny dla zalogowanych]

stemple
[link widoczny dla zalogowanych]

podszewka

[link widoczny dla zalogowanych]

porównanie z suknem bielstylu (światło dzienne)
[link widoczny dla zalogowanych]

zdjęcie guzika
[link widoczny dla zalogowanych]

układ kołnierza w kurtce z 1933
[link widoczny dla zalogowanych]

Ponizej kilka zdjęć porównujących odcienie kurtek z wczesnego sukna oraz ciut późniejszego co ciekawe obie kurtki mają stemple z lat 30 jednak róznią się delikatnie krojem a także guzikami.

[link widoczny dla zalogowanych]

po lewej kurtka z sukna we wczesnej kolorystyce ,która uległa zmianie na kolor wpadający w odcień amerykańskiego sukna z I wojny.

różnice w wys stójki
wywiniety element całości kołnierza miał identyczny wymiar.

[link widoczny dla zalogowanych]

plecy
w kurtce z 1933 naramienniki doszyte chyba współczesnie z sukna w innym odcieniu.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Wto 16:13, 12 Kwi 2011    Temat postu:

Dzięki za zdjęcia, w momencie gdy trzy lata temu wprowadzaliśmy mundury wz.19 jako podstawę naszego umundurowania opracowałem odpowiednią dokumentacje. Powstała w oparciu o znane nam egzemplarze z prywatnych kolekcji, a także kurtki ze zbiorów muzealnych. Dzięki uprzejmości jednego z kolegów, znalazły się wsród nich również i kurtki z MWP w Warszawie. Doświadczenia wymieniłem z kolegami z "Cytadeli", w efekcie w podobnym czasie w obu grupach pojawiły się niemal identyczne mundury, co można docenić na wspólnych zajęciach gdy się czasami przytrafią Wink Różnica jest minimalna, oni mają nieco wyższe kołnierze, plus minimalnie inaczej wykończony przód kurtek.

W efekcie finalnym powstał nasz wzór kurtki, który wydawał się mi najbardziej uniwersalny. Jest to kurtka ze "starym" kołnierzem, wydawała się najbardziej uniwersalna, bo nie narzuca wąskiego przedziału czasowego jak np. kurtki z niższym kołnierzem, z powodzeniem może być stosowana na cały okres 1919-39. Przy wystąpieniach celujących we wcześniejszy okres wystarczy tylko pamiętać o zmianie obszyć na zgodne z ówczesnymi regulaminami. Obecnie czekamy na realizacje zamówienia płaszczy wz.19. Tu podobnie, dokumentacja była opracowana w oparciu o mniej więcej 10-12 egzemplarzy oryginalnych z różnych lat produkcji. Pierwszy producent zawiódł, szczęśliwie pojawił się jednak inny i pozostaje nam już tylko czekać.

Maj 2008, wprowadzamy kurtki wz.19 jako podstawowe umundurowanie w stowarzyszeniu, służą do dziś, choć docelowo prawdopodobnie staną się niebawem mundurami garnizonowymi:
http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie-strzelcy-kaniowscy,8/nowe-mundury-wz-19-sezon-2008,1405.html

Na marginesie zdjęć kurtek z MWP warto dodać, że emaliowany guzik wz.28 mocno zawęża okres historyczny w którym rekonstruktor może używać tej kurtki. Podobnie sceptycznie podchodzę do keiszonki na opatrunek, raczej regułą jest że jej nie ma. Egzemplarz z dorobionymi naramiennikami ma je wg. mnie wszyte w złym miejscu, są zdecydowanie za bardzo na plecach.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Wto 16:22, 12 Kwi 2011, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
prezio



Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:12, 15 Kwi 2011    Temat postu:

różnych "kwiatków" w MWP jest sporo.

Z powodów juz zakupienia sukna wchodzimy w temat "19" z początku lat 30.

raczej bez kieszonek na bandaż (doszywane wtórnie)

w temat płaszczy 19 także wchodzimy bazując na kolorze nowej tkaniny khaki. (takze lata 30)

nie znalazłem odpowiednika takaniny na wczesny kolor sukna do płaszczy 19 czyli rodzaj zieleni z munduru org Berlina.

Bolku pytanie
czy w przypadku płaszcza wz 19 były 2 lub 3 kolorystyki mundurów jak w przypadku prób z tkaniną na kurtki.

W MWP znalazłem
kurtkę w odcieniu zieleni
kurtkę w odcieniu zieleń/brąz (ta strasznie zmienia odcienie w zalezności od miejsca fotografowania) i niej mamy dobrane sukno.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez prezio dnia Pią 10:16, 15 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Pią 12:54, 15 Kwi 2011    Temat postu:

Oczywiście, wczesne płaszcze mają zupełnie inną barwę niż te z połowy lat 30-tych. Jak wiadomo w 1935 roku do WP wprowadzono nowy wzór sukna w kolorze ochronnym i doskonale to widać na moim płaszczu wz.19 z 1935 roku (36pp LA). Obok dla porównania koloru jeden z pierwszych płaszczy wz.36 - to praktycznie to samo. Na drugim zdjęciu załączam fotkę płaszczy piechotnych wz.19 z lat 20-tych. Egzemplarze z mojego zbioru:





Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin