bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Nie 21:28, 02 Mar 2014 Temat postu: Rocznica nadania sztandaru 31 pSK |
|
|
W dniu dzisiejszym byliśmy w Zgierzu. To właśnie tam 27 lutego 1927 roku odbyła się ceremonia wręczenia nowego, przepisowego sztandaru 31 pułkowi Strzelców Kaniowskich. Była mini wystawa zdjeć, były rozmowy, zwiedzanie Zgierza i odtworzone sylwetki żołnierzy 31 pSK. Relacja wkrótce.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13058
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Wto 22:39, 04 Mar 2014 Temat postu: |
|
|
Wraz z kolejną rocznicą nadania regulaminowego sztandaru 31 pułkowi Strzelców Kaniowskich zawitaliśmy do Zgierza, aby przypomnieć o tym dość zapomnianym wydarzeniu. Warto przypomnieć, że niewiele brakowało aby miejscem dyslokacji 31 pSK był właśnie Zgierz. To mieszkańcy Zgierza ufundowali pułkowi sztandar i to właśnie tam odbyła się ceremonia jego wręczenia w dniach 26/27 lutego 1927 roku. Finalnie praktycznie do połowy lat 30-tych 31pSK stacjonował w Łodzi w całości, a dopiero w ich drugiej połowie rozpoczął się proces przenosin pułku do Sieradza, który jednak nie zakończył się do wybuchu wojny. Na ścianie ratusza w Zgierzu znajduję się pamiątkowa tablica odtworzona w latach 90-tych na wzór przedwojennej. To właśnie w tym miejscu odbyła się uroczystość.
Z tej okazji zaprezentowaliśmy skromną, ale bardzo ciekawą wystawę - opartą głównie na historycznych zdjęciach autorstwa p. Romana Wajnikonisa, który miał okazję uwiecznić to wydarzenie swoim aparatem. Zdjęcia zachowały się do naszych czasów i dzięki uprzejmości p. Justyny Wajnikonis mieliśmy możliwość ich prezentacji. Przy okazji polecamy stronę Albumy z niepublikowanymi skanami - gdzie można zapoznać się z archiwum po p. Wajnikonisie.
Warto również przypomnieć samą uroczystość:
Cytat: | "31 pSK swój przepisowy sztandar otrzymał 27 lutego 1927 roku w Zgierzu. Został on ufundowany ze składek zebranych przez mieszkańców wszystkich szesnastu gmin powiatu łódzkiego ziemskiego. Uroczystości związane z wręczeniem pułkowi nowego sztandaru rozpoczęły się 26 lutego wraz z przybyciem 31 pSK z Łodzi do Zgierza. Tu w godzinach wieczornych odbył się na rynku uroczysty apel wieczorny i capstrzyk poprzedzony przemarszem orkiestry pułkowej przy świetle pochodni głównymi ulicami miasta. Po apelu poległych dowódca pułku ppłk. Alfred Vogel odczytał okolicznościowy rozkaz, po czym żołnierze odmaszerowali do przygotowanych przez mieszkańców Zgierza kwater. Następnego dnia (27 lutego) odbyła się właściwa uroczystość wręczenia sztandaru. Przybyli na nią licznie dostojni goście, m.in. gen. broni Lucjan Żeligowski jako delegat ministra sprawa wojsowych, dowódca OK IV gen. dyw. Ignacy Halka-Ledóchowski, dowódca OK V gen. dyw. Stanisław Wróblewski, dowódca 10 DP gen. bryg. Stanisław Nałęcz Małachowski, wojewoda łódzki Władysław Jaszczołt oraz biskup łódzki Wincenty Tymieniecki, który po mszy świętej poświęcił nowy sztandar. Następnie rodzice chrzestni chorągwi (przedstawiciele władzy cywilnej) wręczyli ją gen. broni L. Żeligowskiemu, a ten z kolei przekazał ją dowódcy 31 pSK. Podpułkownik A. Vogel po ucałowaniu sztandaru złożył krótkie ślubowanie w imieniu wszystkich żołnierzy pułku, po czym zebrane pododdziały odśpiewały hymn państwowy. Następnie proboszcz 10 DP ksiądz Walery Olesiński wygłosił okolicznościowe kazanie, po którym nastąpiła przysięga pułku na nowy sztandar. Na zakończenie części oficjalnej odbyła się defilada 31 pSK, oddziałów PW oraz wszelkich stowarzyszeń i organizacji działających w Zgierzu. Po bankiecie wydanym w magistracie zgierskim uroczystości związane z owym wydarzeniem zakończone zostały balem wydanym tegoż dnia przez korpus oficerski pułku w łódzkim Hotelu "Grand" w Łodzi." |
I zestawienia "wczoraj/dziś":
Post został pochwalony 0 razy
|
|