Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 pozycja umocniona Strońsko - Beleń (1-2 IX 2007)

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13057
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Wto 21:51, 28 Sie 2007    Temat postu: pozycja umocniona Strońsko - Beleń (1-2 IX 2007)

Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy" zaprasza miłośników historii na zwiedzanie polskiej pozycji umocnionej z Września 1939 roku w Strońsku-Beleniu k. Zduńskiej Woli. W dniach 1-2 września 2007 roku, z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej na odcinku pozycji będzie można obejrzeć polskich żołnierzy z 1939 roku oraz zapoznać się z fortyfikacjami polowymi z okresu.

Odcinek Strońsko- Beleń to siedem schronów żelbetonowych, tradytorów jednostronnych pod ciężkie karabiny maszynowe. Pięć z nich zachowało się doskonale do naszych czasów. Oczyszczone i uprzątnięte stanowią atrakcję dla miłośników tematu. Odcinek ten w 1939 roku obsadzał 30 pułk Strzelców Kaniowskich z Warszawy, tocząc tam w dniach 3-5 września zacięte walki z Niemcami - wydarzenia te, dziejące się w tych dniach na całej głównej pozycji obronnej Armii Łódź historia zapamiętała pod nazwą bitwy nad Wartą.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia rejonu w najbliższy weekend. Warto poznać ten nieco zapomniany kawałek historii, zobaczyć na żywo polskich żołnierzy z Września 1939, zapoznać się z pozycją umocnioną i historią walk w rejonie.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mario8263Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sieradz

PostWysłany: Nie 20:13, 02 Wrz 2007    Temat postu:

Właśnie wróciłem ze Strońska. Niestety już tam nikogo nie zastałem. Szkoda, że nie było informacji w jakich godzinach tam byliście. Bardzo dobry pomysł z tymi tablicami informacyjnymi. Już dzisiaj było tam trochę ludzi. Muszę powiedzieć, że bardzo byli zaciekawieni zamieszczonymi na tablicach ogłoszeniach (w szczególności taki jeden dziadek, bardzo skory do dyskusji, zaciekawił go w szczególności bunkier nr 4 i przyczyna jego zniszczenia).

Jestem z Sieradza do Strońska jeżdżę na rowerze od dzieciństwa (najpierw z ojcem a teraz już sam). Teraz trochę mniej bo jestem na studiach i czas nie pozwala, ale jak mam wolna chwile to wybieram się do Belenia. Lubię tam jeździć, bo jest to bardzo malowniczy teren. Latem tam jest naprawdę wspaniale. Po za tym czuje się tam tą historie. Pamiętam jak jeszcze parę lat wstecz nadwarciańskie umocnienia pełniły role śmietników. Do większości bunkrów nie można było w ogóle wejść, a teraz ładnie posprzątane. Któregoś razu złapał mnie deszcz to schroniłem się w bunkrze nr 4. Naprawdę jest godne podziwu co robicie.

Nie wiem czy wiecie, ale teren obrony rzeki Warty „zagrał” w teledysku piosenki „Panie prezydencie” Zduńskowolskiej grupy NieBoNie. Wpisując w YouTube Panie prezydencie możecie zobaczyć ten klip. Swojego czasu nawet było emitowany w Vivie

Mam jeszcze pytanie, dlaczego nie było podobnej imprezy jak w zeszłym roku?? Zabrakło sponsora? Czy może będziecie jakoś jeszcze w tym roku w Strońsku??


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13057
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Nie 23:43, 02 Wrz 2007    Temat postu:

Małe podsumowanie ostatnich dni. Członkowie stowarzyszenia "Strzelcy Kaniowscy" od popołudnia czwartku 30 sierpnia (godz.17) do popołudnia niedzieli 2 września 2007 roku (godz.16) gościli w Strońsku - Beleniu koło Zduńskiej Woli na odcinku polskich schronów bojowych z 1939 roku. W pamiętnych dniach września 1939 roku odcinek ten obsadzał 30 pułk Strzelców Kaniowskich z Warszawy, a konkretniej kompanie strzeleckie 4 i 6 wzmocnione kompanią ciężkich karabinów maszynowych z II batalionu.

Pozycję stanowi siedem obiektów żelbetonowych, są to lekkie schrony tradytorowe pod ciężki karabin maszynowy. Obiekty rozciągnięte są na odcinku ok. 2,5-3 km wzdłuż rzeki Warty na jej zachodnim brzegu. W okresie od lata 2005 roku do dziś prowadzone były prace i działania mające na celu zwrócenie uwagi na te ciekawe obiekty historyczne i zapewnienie im należnego szacunku. Członkowie stowarzyszenia w ramach własnego czasu i środków przeprowadzili w miarę możliwości oczyszczenie samych schronów i ich najbliższej okolicy. Uwieńczeniem tych prac było wystawienie tablic informacyjnym przy każdym z obiektów, co może stanowić solidną podwalinę pod dalsze rewitalizację rejonu. Przy każdym z obiektów wystawiono tablicę informacyjną, z której można poznać historię obiektu. Trasę uzupełniają trzy duże tablice informacyjne zarysowujące historię walk w rejonie, 30 pułk Strzelców Kaniowskich, oraz uzbrojenie i budowę obiektów. Opisy na tablicach uzupełniają szkice sytuacyjne oraz fotografie współczesne zrekonstruowanych postaci żołnierzy z tamtego okresu. Prace oczywiście nadal będą koontynuowane.

W dniach 30.VIII-2.IX 2007 postaci żołnierzy z 1939 roku ponownie pojawiły się na pozycji. Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się z detalami umundurowania i ekwipunku, zwiedzić uporządkowane schrony oraz porozmawiać z członkami naszego stowarzyszenia. Zdecydowanie najciekawszym i unikalnym jak do tej pory zjawiskiem był powrót ckm wz.30 "Browning". Ten doskonały polski ciężki karabin maszynowy był podstawową bronią piechoty Wojska Polskiego w tamtym okresie. W Strońsku, dokładnie po 68 latach ten unikat pojawił się ponownie. Obecnie ckm wz.30 to już prawdziwa rzadkość - ciężka do spotkania nawet w największych polskich muzeach. W Strońsku był eksponowany wewnątrz schronu nr.2 wraz z kilkoma innymi odtworzonymi elementami oryginalnego wystroju jego wnętrza. Z ciekawostek można było również zobaczyć ręczny karabin maszynowy wz.28.

Prezentowany egzemplarz ckm wz.30 pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, zaś podstawa, na której jest osadzony z kolekcji fundacji Polonia Militaris.

Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy" serdecznie dziękuje wszystkim osobom wspierającym nasze wysiłki w Strońsku oraz Gminie Zapolice za pomoc. Serdecznie dziękujemy też widzom, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas aby przyjechać i poznać historię tego regionu. Było naprawdę miło, do zobaczenia za rok !

Kilka zdjęć:

Schron nr.2:

Schron nr.1:Schron nr.3:
Schron nr.4:Schron nr.5:


Schron nr.6 (wysadzone ruiny):


Cmentarz wojskowy w Strońsku:


Ciekawostki z epoki przynoszone przez odwiedzających:Przykładowe z ekspozycji statycznej:Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Wto 12:49, 04 Wrz 2007, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Limier
strzelec
strzelec


Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 1442
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 12 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa/Łódź/Pabianice

PostWysłany: Pon 14:24, 03 Wrz 2007    Temat postu:

No cóż ja w sowim imieniu bardzo dziękuje za gościnę i w ogóle. Było to najlepsze zakończenie wakacji jakie mogłem sobie wymyślić. Wrzucam pare fotek. Pozdrawiam i do zobaczenia
Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13057
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Czw 14:02, 06 Wrz 2007    Temat postu:

Artykulik o Strońsku 2007 z tygodnika "Siedem Dni":
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:


ZDUŃSKA WOLA :: W tym roku bez rekonstrukcji
Tak jak w 39.
FOT. Paweł Perdek


W tym roku mieszkańcy naszego regionu nie zobaczyli historycznej rekonstrukcji boju o linię Warty z 1939 roku. Mimo że zrezygnowano z tej widowiskowej i przyciągającej tłumy imprezy, w pierwszych dniach września schrony w Beleniu i Strońsku obsadzili członkowie stowarzyszenia "Strzelcy Kaniowscy"

Wszystko było tak, jak 68 lat temu, kiedy ciężki bój z Niemcami stoczyli żołnierze 10 DP Armii Łódź. Takie same mundury i uzbrojenie i takie samo czuwanie. - Nie mogło nas tu zabraknąć w tych dniach - powiedział nam Piotr Gilewski ze stowarzyszenia "Strzelcy Kaniowscy", które odwołuje się do tradycji 28 pp Strzelców Kaniowskich. W ciągu ostatnich lat członkowie grupy zasłynęli z organizacji widowiskowych rekonstrukcji wydarzeń z września 1939 roku. Tylko rok temu do Belenia przyciągnęli blisko cztery tys. widzów.
- Liczyliśmy na to, że ta impreza stanie się cykliczna i będziemy mogli co roku pokazywać tutaj fragment boju o linie Warty. Niestety w tym roku robimy to tylko w sposób statyczny, bez udziału pirotechniki... No cóż, wyszło jak wyszło - mówi Piotrek Gilewski, który ma nadzieję, że w przyszłym roku uda się powrócić do rekonstrukcji. Dlaczego nie było jej w tym roku? Organizatorzy Dni Gminy Zapolice tłumaczą to rozbieżnością terminów obchodów święta gminy z rocznicą wybuchu wojny. Dni Zapolic zawsze organizowano w pierwszy weekend września. W tym roku jest inaczej. "Strzelcy Kaniowscy" dyplomatycznie unikali dyskusji na ten temat wyrażając nadzieję na dobrą współpracę z władzami gminy w przyszłości.
"Strzelcy" jednak nie próżnowali. W Strońsku i Beleniu prowadzili dalsze prace konserwacyjne schronów. Zamiarem młodych miłośników historii jest stworzenie turystyczno-edukacyjnej ścieżki. W tym celu poczyniono już pierwsze kroki. Przy każdym z bunkrów pojawiły się specjalne tablice z opisem poszczególnych bunkrów oraz fotografiami i schematami prezentującymi ich przeznaczenie. Po raz pierwszy również w jednym z nich zainstalowano CKM, który stanowił wyposażenie bunkrów w 1939 roku.
Ras

MR | 05.09.2007


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy" Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin