Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 Obchody 11 listopada w Łodzi

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Wto 21:28, 10 Lis 2009    Temat postu: Obchody 11 listopada w Łodzi

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na tegoroczne łódzkie obchody Dnia Niepodległości. Członkowie naszego stowarzyszenia wezmą w nich udział w trzech etapach.



Pierwszym zdecydowanie najważniejszym dla nas będzie udział w głównych uroczystościach pod archikatedrą łódzką na ul. Piotrkowskiej. W ich finalnym etapie odbędzie się defilada, w której weźmie również udział nasza skromna reprezentacja, ustylizowana na żołnierzy 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Szczegółowy program ponizej.

W godzinach 12-16 w MuzeUM, dawnych koszarach 28 pułku Strzelców Kaniowskich w 90-lecie powstania pułku odbędzie się skromna wystawa, a w zasadzie próba odtworzenia klimatu Święta Pułku, które w 28pSK wypadało akurat 11 listopada. Z tej okazji przewidziany jest dla wszystkich gości skromny poczęstunek żołnierską grochówką, możliwość zapoznania sie z współcześnie odtworzonymi sylwetkami żołnierzy oraz obejrzenia na planszach historii pułku. Będzie można również obejrzeć prezentację o historii 28pSK wypożyczoną z wystawy "28 pułk Strzelców Kaniowskich w Kampanii Wrześniowej 1939" z Muzeum Miasta Zgierza, skromny odczyt zapowiedział również jej kustosz p. Bogusław Kustosik. Oczywiście będzie można również zapoznać się z przedwojennym budynkiem dawnych koszar, oraz zwiedzić wystawę MuzeUM poświęconą historii polskiej wojskowej służby zdrowia. Będzie to pierwsza współczesna próba nawiązania do Święta Pułku 28pSK jaka miała miejsce w Łodzi.

Finalnym akordem obchodów będzie dynamiczna inscenizacja historyczna, która odbędzie się pod Urzędem Wojewódzkim w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej o godzinie 17:30 i będzie nawiązywać do wydarzeń z listopada 1918 roku.

Program obchodów:
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Wojewódzkie obchody
Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada
środa, 11 listopada 2009


10.00 Uroczysta msza św. w bazylice archikatedralnej w intencji Ojczyzny,
celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Władysława
Ziółka Metropolitę Łódzkiego
bazylika archikatedralna w Łodzi, ul. Piotrkowska 265

11.15 Uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza:
- przekazanie Ognia Niepodległości zapalonego na cmentarzu
legionowym
w Kostiuchnówce
- zmiana warty
- przemówienie Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej
- apel poległych
- salwa honorowa
- złożenie wieńców i kwiatów
- defilada kompanii honorowych
- parada Orkiestry Górniczej KWB „Bełchatów”
plac Jana Pawła II w Łodzi

* * *
17.30 Inscenizacja historyczna przed Łódzkim Urzędem Wojewódzkim
w Łodzi w wykonaniu Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”:
- rozbrojenie posterunku niemieckiego
- ogłoszenie Niepodległości
- rozwinięcie flagi narodowej
- odezwa historyczna
Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, ul. Piotrkowska 104

18.00 Łódzkie Śpiewanki Patriotyczne - ŁóŚPa 2009
Łódź, pasaż Schillera

* * *
Imprezy towarzyszące pod patronatem Wojewody Łódzkiego:

wtorek, 10 listopada 2009
13.00 Spotkanie z młodzieżą
Łódzki Dom Kultury, Łódź, ul. Traugutta 18
18.00 Capstrzyk przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego
plac Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Łodzi
19.00 Koncert Artystycznego Zespołu Wojska Polskiego i wystawa portretów
mężów stanu
Teatr Wielki w Łodzi, plac Dąbrowskiego 1

środa, 11 listopada 2009
09.30 Rozpoczęcie Harcerskiej Gry Miejskiej ŁĄCZNIK
Hufiec ZHP Łódź-Polesie, Łódź, ul. Pogonowskiego 83
12.00 Wystawa poświęcona 28. Pułkowi Strzelców Kaniowskich w dawnych
koszarach pułku (czynna do godz. 16.00)
MuzeUM PWSK, Łódź, ul. Żeligowskiego 7/9


piątek-sobota, 20-21 listopada 2009
09.00 Zawody Strzeleckie w Garnizonie Łódź
Klub Sportowy Społem, Łódź, ul. Północna 36

Więcej informacji o obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w województwie
łódzkim można znaleźć w kalendarzach wydarzeń na stronach internetowych: [link widoczny dla zalogowanych] i
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Wto 23:27, 10 Lis 2009, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Czw 10:01, 12 Lis 2009    Temat postu:

Pierwsze zdjęcia, póki co głównie z koszar bo tam mieliśmy największe możliwości zdjęciowe. Zdjęcia z głównych obchodów pod katedrą i wieczornej inscenizacji już wkrótce.

Drugi etap obchodów w byłych koszarach 28pSK, obecnie Muzeum Uniwersytetu Medycznego (MuzeUM), zdjęcia M. Szubert:

















I finalnie rekonstrukcja wydarzeń z 1918 roku i my już w strojach cywilnych:




[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
11 listopada zdobyli posterunek tak jak 91 lat temu

Dzięki rekonstrukcji historycznej w środę łodzianie mogli zobaczyć, jak 91 lat temu polscy bojownicy zdobyli niemiecki posterunek na ul. Piotrkowskiej.



Choć naprawdę mieścił się on przy Hotelu Grand, inscenizacja odbyła się przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Piotrkowskiej 104. Młodzi pasjonaci historii wcielili się w niemieckich żołnierzy i walczących z nimi Polaków, którzy po dwudziestominutowej bitwie zwyciężyli - zdjęli niemiecką flagę i zawiesili polską. Gdy na koniec odśpiewali hymn narodowy, zebrani na ulicy widzowie bili brawo.

Walczących odegrała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Żelazny Orzeł, Strzelcy Kaniowscy oraz przybyła z Warszawy GRH Legion. Dzielnie wspomagała ich grupa z Ostrowa Wielkopolskiego.

- Pasjonujemy się historią, a mundury szyjemy sami - powiedzieli nam chłopcy z Legionu. - Sami konstruujemy też repliki broni. Naszym celem jest pokazanie historii i zaszczepienie młodzieży patriotyzmu.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Czw 12:20, 12 Lis 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Czw 11:34, 12 Lis 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:

Pamięć i duma!

Uroczystą mszą święta, odprawioną w intencji Ojczyzny w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Celebrze przewodniczył arcybiskup Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Do katedry przybyli: wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli, w tym marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Obecni byli kombatanci, delegacje organizacji oraz stowarzyszeń społecznych i młodzieżowych, instytucji, szkół, żołnierze, policjanci, strażacy i strażnicy miejscy w asyście licznych pocztów sztandarowych.

W homilii ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek podkreślił, że nie wolno nam zmarnować dzieła poprzednich pokoleń, które nie szczędząc zdrowia i życia, dzięki nieugiętej wierze i nadziei, stworzyły narodowi polskiemu warunki do samodzielnego, godnego życia. - Musimy stale pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Musimy ją pielęgnować i troszczyć się o nią, by niepostrzeżenie nie została nam zabrana. Pamiętajmy, że nie ma wolności bez prawdy. Wolność bez prawdy, to kłamstwo, pozór, a nawet zniewolenie. Pozostawmy młodemu pokoleniu Ojczyznę opartą na wartościach nieprzemijających – apelował metropolita.

Po liturgii uroczystości Narodowego Święta Niepodległości kontynuowane były na placu im. Jana Pawła II przed katedrą. Harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP i uczniowie SP 164 przekazali przedstawicielom Kościoła, władz województwa i miasta znicze, w których płonął Ogień Niepodległości, zapalony przez druhów na mogiłach żołnierskich na Wołyniu. Znicze zostały złożone na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnie odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt, zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i apel poległych. Ceremoniał wojskowy zapewnili żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej stacjnujący w Leżnicy Wielkiej.

Zabierając głos, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska – gospodarz uroczystości, powiedziała między innymi: - Narodowe Święto Niepodległości to świadectwo dumy z historii naszego narodu. Dziś symbolicznie oddajemy hołd wszystkim, którym nasza Ojczyzna zawdzięcza wolność, a którym jesteśmy winni pamięć i szacunek. Apel poległych, salwa honorowa, wieńce i kwiaty składane na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza to wyraz narodowej pamięci i symboliczne podziękowanie bohaterom naszej Ojczyzny: tym wielkim - z pierwszych stron kart historii i tym setkom bezimiennych bojowników o wolność i suwerenność Rzeczpospolitej. Pamięć o nich winniśmy pielęgnować, to nasz patriotyczny i moralny obowiązek, wynikający z bycia Polakiem, bo naród bez pamięci jest narodem bez przyszłości.

- Tylko od nas zależy, jak wykorzystamy szansę niepodległości. Wolność to jednocześnie ogromna odpowiedzialność. Mamy jednak wspaniałe wzorce, gdyż siłą naszego narodu jest solidarność i zjednoczenie wokół nieprzemijających wartości, kiedy przychodzi trudny czas próby. Wspominani dziś bohaterowie naszej historii, ojcowie niepodległości naszej Ojczyzny stanowią tego najlepszy przykład. Wyznawali oni różne wartości, odmienne światopoglądy i koncepcje polityczne, dzieliło ich pochodzenie i wykształcenie, ale połączyła nadrzędna wartość, której na imię Polska. Poczucie braterstwa i wspólnoty przełamało podziały wynikające z polityki zaborców, zjednoczyło wokół więzów krwi i przywiązania do ojczystej ziemi. Dało radość, jaką zawsze niesie wolność.

- Pomimo tego, że żyjemy w wolnym kraju, nasza sytuacja polityczna jest stabilna, nie zagrażają nam naruszenia naszej suwerenności, potrzebujemy prawdziwego patriotyzmu i porozumienia ponad podziałami w imię wspólnego dobra, jakim jest nasza Ojczyzna, a którego tak często brakuje we współczesnym życiu publicznym. Patriotyzm to nie tylko pamięć o historii i kultywowanie chlubnych tradycji. Patriotyzm to przywiązanie do Ojczyzny, to poczucie tożsamości ze wspólnotą kulturową i historyczną, to przywilej i zobowiązanie, to odpowiedzialność za wolność, niepodległość i demokrację. Potrzebujemy takiego patriotyzmu po to, by nasz kraj się rozwijał, byśmy byli dumni z tego, że jesteśmy Polakami. To zadanie również dla nas, mieszkańców województwa łódzkiego, bo każdy z nas odpowiedzialny jest za przyszłość naszego regionu, a praca na rzecz rozwoju naszej małej ojczyzny jest zadaniem wynikającym z prawidłowo pojętego patriotyzmu.

Pani wojewoda podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Słowa szczególnego uznania przekazała harcerzom i Orkiestrze Górniczej Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”, której występ uświetnił przebieg uroczystości wojskowo-patriotycznych przed Płytą Grobu Nieznanego Żołnierza, zapewniając podniosły i odpowiedni do rangi Święta charakter.

Mimo przenikliwego zimna i wiatru, godzinę trwało składanie wieńców i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przez liczne delegacje organizacji i stowarzyszeń, kombatantów, samorządów, partii, szkół i instytucji. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada kompanii honorowej I batalionu szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego z Leżnicy Wielkiej, wchodzącego w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz pododdziałów policji, straży pożarnej i Straży Miejskiej w Łodzi. W historycznych uniformach 28 pułku Strzelców Kaniowskich maszerowali też członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”.


Zdjęcia:
[link widoczny dla zalogowanych]







Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Czw 11:45, 12 Lis 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Święto Niepodległości 11 listopada 2009 r.

Cytat:

Od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny rozpoczęły się dziś (11 listopada) w Łodzi wojewódzkie obchody Święta Niepodległości.

Nabożeństwo w bazylice archikatedralnej celebrował Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek, Metropolita Łódzki. Po mszy uczestnicy uroczystości zebrali się na placu Jana Pawła II. W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu RP, parlamentarzyści Ziemi Łódzkiej, Włodzimierz Fisiak, Marszałek Województwa Łódzkiego, Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki, Jerzy Kropiwnicki, Prezydent Łodzi, a także członkowie organizacji kombatanckich.
Tradycyjnie uroczystości przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się od złożenia zniczy, w których płonął Ogień Pokoju przywieziony z cmentarza legionistów w Kostiuchnówce przez harcerzy ze Zgierza.
O symbolice 11 listopada przypomniała zebranym Wojewoda Jolanta Chełmińska. - W tym roku Święto Niepodległości ma dla nas szczególne znaczenie, bo przypada w 90. rocznicę utworzenia Województwa Łódzkiego. Warto zatem pochylić się nad historią niepodległej Ojczyzny, oddając się jednocześnie refleksjom nad losami naszego regionu - mówiła.
Po odczytaniu apelu poległych, zebrani złożyli wieńce i kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza. W imieniu Samorządu Województwa Łódzkiego hołd oddali w ten sposób Marszałek Włodzimierz Fisiak i Marek Grynkiewicz, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Na zakończenie zebrani obejrzeli defiladę, w której uczestniczyli żołnierze kompanii honorowej 1. batalionu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej, policjanci, strażacy, strażnicy miejscy i grupa rekonstrukcyjna. Przemarsz odbył się przy muzyce Orkiestry Górniczej KWB „ Bełchatów”.

Po południu łodzianie obejrzeli inscenizację historyczną rozbrojenia posterunku niemieckiego i ogłoszenia niepodległości odegraną na ul. Piotrkowskiej. Zaprezentowali ją członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy” przy pomocy aktorów z Teatrów im. Jaracza i Nowego w Łodzi oraz studentów szkoły filmowej. Potem wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w pasażu Schillera.
(J.G.)







Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Czw 17:43, 12 Lis 2009    Temat postu:

Filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=5a-Rzyw7owg&feature=player_embedded
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/5a-Rzyw7owg&hl=pl_PL&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/5a-Rzyw7owg&hl=pl_PL&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Tekst i kilka zdjęć Arkadiusza Fochtmana:
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:

Inscenizacja przed Urzędem Wojewódzkim
Podsumowaniem łódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był pokaz walk powstańczych 1918 roku, a ulica Piotrkowska, na kilkadziesiąt minut, zamieniła się w prawdziwe pole bitwy.
Kilkunastu młodych pasjonatów historii wcieliło się w role walczących o wolność Polaków i wrogich im żołnierzy armii niemieckiej.

W rzeczywistości, niemiecki posterunek wojskowy mieścił się w budynku Hotelu Grand. Aby jednak nie niepokoić zatrzymujących sie w Łodzi gości, inscenizację zorganizowano przed budynkiem Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

Walki przedstawiono w sposób niezwykle realistyczny, a dobrane stroje z epoki i profesjonalne, teatralne oświetlenie pozwoliły widzom przenieść się na kilkadziesiąt minut do Łodzi, w której dopiero rodziła się niepodległość.

Podsumowaniem łódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był pokaz walk powstańczych 1918 roku, a ulica Piotrkowska, na kilkadziesiąt minut, zamieniła się w prawdziwe pole bitwy.
Kilkunastu młodych pasjonatów historii wcieliło się w role walczących o wolność Polaków i wrogich im żołnierzy armii niemieckiej.

W rzeczywistości, niemiecki posterunek wojskowy mieścił się w budynku Hotelu Grand. Aby jednak nie niepokoić zatrzymujących sie w Łodzi gości, inscenizację zorganizowano przed budynkiem Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

Walki przedstawiono w sposób niezwykle realistyczny, a dobrane stroje z epoki i profesjonalne, teatralne oświetlenie pozwoliły widzom przenieść się na kilkadziesiąt minut do Łodzi, w której dopiero rodziła się niepodległość.



Grupa Polaków, po wygranej ulicznej bitwie, zdjęła niemieckie flagi i zawiesiła polskie sztandary, co zebrani widzowie nagrodzili gromkim wiwatem. Drużyna niemiecka po złożeniu broni odprowadzona została na tyły budynku urzędowego.

Front dawnego pałacu ozdobiono proporcami i flagami narodowymi, a z okna pierwszego piętra przemówił do łodzian, słowami sprzed 91 lat, przedstawiciel rządu tymczasowego. Inscenizacja zakończyła się odśpiewaniem hymnu narodowego, okrzykami i brawami ze strony zgromadzonej publiczności.

- Po raz pierwszy miałam okazję uczestniczyć w takim wydarzeniu. Myślę, że to świetny sposób na naukę historii. Nic przecież nie zapada w pamięć tak, jak to, co sami możemy zobaczyć, a o tak ważnych momentach naszej historii pamiętać musimy - mówi MM-ce Anna Marchwińska, uczestniczka pokazu.

W postaci walczących stron wcieliły się: Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Żelazny Orzeł", "Strzelcy Kaniowscy" oraz mająca warszawskie korzenie Grupa "Legion".

- Od lat pasjonujemy się historią i chcieliśmy pokazać, jak bardzo może być fascynująca - mówi MM-ce jeden ze "Strzelców" - dzięki takim pokazom, chcemy uczyć patriotyzmu i uświadamiać jak istotna jest wiedza o podobnych wydarzeniach - dodaje.




















Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kpr. Kłosek



Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z miasta z morza i marzeń

PostWysłany: Czw 18:26, 12 Lis 2009    Temat postu:

...jak zwykle z klasą. Wielki szacun !!!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Pią 10:00, 13 Lis 2009    Temat postu:

Kolejne zdjęcia:
[link widoczny dla zalogowanych]

Oraz:
[link widoczny dla zalogowanych]

Uroczystości poranne pod Archikatedrą:










Wieczorna inscenizacja:















Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wnuczka



Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tomaszów Mazowiecki

PostWysłany: Nie 16:20, 29 Lis 2009    Temat postu:

pasja i profesjonalizm, gratuluję.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy" Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin