|
|
Autor |
Wiadomość |
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13057
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Pon 13:39, 16 Gru 2019 Temat postu: Album fotograficzny poświęcony Strzelcom Kaniowskim |
|
|
Miło poinformować nam, że pracujemy nad kolejną publikacją! Zachęceni sukcesem pamiętnika por. Janiaka z 31 pSK pracujemy dalej. Tym razem będzie to album fotograficzny prezentujący zdjęcia i pamiątki dotyczące ogólnie pojętego Garnizonu Łódzkiego i Strzelców Kaniowskich okresu 1918-1939.
Zapraszamy do nadsyłania zdjęć z własnych zbiorów! Chętnie pomożemy w ich skanowaniu. Można również zeskanować materiały samemu i wysłać je nam na adres [link widoczny dla zalogowanych]. Jeżeli nie dysponujecie Państwo sprzętem aby dokumenty/zdjęcia zeskanować z przyjemnością pomożemy. Można się z nami umówić w naszej Izbie Pamięci Strzelców Kaniowskich w Łodzi na spotkanie i podczas jego zeskanujemy Wasze materiały. Zainteresowanych prosimy o kontakt - bądź przez wiadomość prywatną lub na w/w maila.
Prace nad zbieraniem materiałów trwają od wiosny 2019 roku. W tym momencie mamy już ponad 500 zdjęć zeskanowanych. Trwają pracę nad ich selekcją, opracowaniem i wyborem pod kątem publikacji. Każde zdjęcie jest cenne i chodzi nam tylko i wyłącznie o możliwość skopiowania Państwa pamiątek w formie cyfrowej. Skład publikacji planujemy zakończyć najpóźniej wiosną 2020 roku. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt jak najszybciej, albowiem terminem końcowym zbiórki zdjęć i materiałów do tej publikacji jaki sobie ustaliliśmy jest koniec lutego 2020 roku.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13057
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Nie 12:46, 08 Mar 2020 Temat postu: |
|
|
Kolejny weekend za nami, a wraz z nim kolejne świetne wiadomości w temacie zbiórki materiałów do publikacji albumowej o Strzelcach Kaniowskich 1918-39. Tym razem, dzięki uprzejmości pewnego kolekcjonera udało się nam dotrzeć do świetnych pamiątek z okresu 1918-21 po 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Szczegółów jeszcze nie zdradzamy, ale wśród zdjęć, które udało się nam skopiować są wybitne persony z kart historii pułku. Najwięcej pamiątek dotyczy Ernesta Angelo, który wpierw był sierżantem w 28 pSK, a dzięki swej postawie na polu walki został awansowany na stopień oficerski. Odznaczony krzyżem Virtuti Militari oraz... czterokrotnie (!!!) Krzyżem Walecznych. Zasłynął poderwaniem swojej kompanii po ciężkim zranieniu dowódcy w trakcie walk o Mokre pod Radzyminem w dniu 16 sierpnia 1920 roku, dzięki czemu w efekcie I batalion 28 pSK zajął wieś. Po wojnie przez kilka lat w 28 pSK, a później w 84 psp i 59 pp.
Kolejną postacią, jest sierżant Władysław Nagórski. Bardzo podobna historia, podobnie jak Angelo dzięki swej postawie na polu walki został awansowany na oficera i odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Nagórski zasłynął postawą podczas walk w okolicy Mariampola (ob. południowa Litwa) w maju 1920 roku, był wówczas szefem 8 kompanii strzeleckiej 28 pSK. Bardzo cieszy nas nowy materiał, albowiem jego zdjęcia posiadaliśmy tylko z okresu gdy był podoficerem. Na zdjęciach przewijają się również inne znane persony z historii wojennej pułku lat 1918-21, np. por. Przemysław Nakoniecznikoff.
Warto podkreślić, że za okres 1918-21 w 28 pSK zostało nadanych 61 krzyży Virtuti Militari. W zeszłym tygodniu gościliśmy rodzinę st. sierżanta Rabęckiego, w dniu wczorajszym pozyskaliśmy pamiątki po por. Angelo i ppor. Nagórskim oraz nieliczne po por. Nakoniecznikoffie. To 4 kawalerów Virtuti Militari z 61 odznaczonych w ciągu tygodnia, dla nas kompletny szok!
W związku z bardzo dynamicznym napływem materiałów, zdecydowaliśmy się przedłużyć termin zbiórki źródeł do przyszłej publikacji. Pierwotnie terminem miał być koniec lutego, ale przy tak świetnych rzeczach jakie do nas spływają po prostu nie możemy teraz tego zatrzymać. Przedłużamy termin na cały marzec, a jak utrzymamy takie tempo zbiórki - być może jeszcze dłużej. Zapraszamy zatem wszystkich, którzy jeszcze mają ochotę podzielić się swoimi materiałami do kontaktu. Można pisać wiadomości prywatne przez naszą stronę, można pisać również tradycyjne maile: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13057
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Śro 14:09, 29 Kwi 2020 Temat postu: |
|
|
Trwają pracę nad zbiórką i opracowaniem materiałów do albumu o Strzelcach Kaniowskich i Garnizonie Łódzkim lat 1918-1939. Dziś chcielibyśmy Wam zaprezentować koncept jak sobie wyobrażamy nasz album. Załączamy kilkanaście rozkładówek w formie roboczej, tak jak aktualnie wyglądają w naszym projekcie. Projekt może ulec zmianie, ale tak go widzimy w obecnej chwili. Zapraszamy do rzucenia okiem i bardzo jesteśmy ciekawi jak Wam się podoba?
Aktualny plan zakłada wydanie albumu w formacie A4. Chcemy by prezentował historię Strzelców Kaniowskich ale też i naszego regionu. Stąd na jego kartach pojawią się materiały dotyczące 28, 29, 30 i 31 pSK, 10 pal, 4 pac, a także mniejszych jednostek łódzkiego garnizonu. 29 i 30 pSK będą zaprezentowane w nieco bardziej skróconej formie ze względu na to, że stacjonowały poza Łodzią, ale pominąć ich nie możemy ze względu na nierozerwalną historię 10 Kaniowskiej Dywizji Piechoty. Każdy z rozdziałów poświęconych jednostkom będzie składał się ze skrótowych informacji poświęconych jej historii, symbolom a także prezentował wybrane materiały ikonograficzne z naszych zbiorów lub archiwalnych zbiorów oraz udostępnione przez rodziny byłych żołnierzy i kolekcjonerów prywatnych.
Sytuacja epidemiologiczna związana z koronawirusem niestety wpłynęła nam mocno na szybkość zbiórki materiałów i pozostałych prac. Sporo spotkań musieliśmy przełożyć na okres poźniejszy. W pierwszych pomysłach chcieliśmy album wydać w 2020 roku, ze względu na 100-lecie Bitwy Warszawskiej, która w historii 10 Kaniowskiej DP zapisała się złotymi wersami. Ciężko nam jednak w obecnej sytuacji stawiać jakieś terminy i hipotezy dotyczące finiszu prac. Uznaliśmy, że na tym etapie priorytetem jest zebranie jak największej ilości materiału - szczególnie, że odzew od Was wszystkich jest naprawdę duży. Dziękujemy Wam!
Prace projektowe postępują równolegle do zbiórki materiałów. Całość wykonujemy siłami naszego stowarzyszenia: zbiórka, opracowanie zdjeć, skanowanie, projekt, praca koncepcyjna nad treścią to nasz własny wkład. W momencie gdy praca nad całością będzie zbliżać się ku końcowi zapewne zaczniemy szukać możliwości pozyskania grantu i środków na wydanie albumu. O tym jednak jeszcze za wcześnie mówić. Trzymajcie kciuki!
Jeżeli ktoś z Państwa posiada zdjęcia z okresu międzywojennego związane z ogólnie pojętą wojskową Łodzią lub Strzelcami Kaniowskimi prosimy o kontakt. Można pisać wiadomości prywatne przez naszą stronę lub tradycyjne maile: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
bolas
kapral podchorąży
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13057
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 27 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: II Rzeczpospolita
|
Wysłany: Sob 0:06, 16 Maj 2020 Temat postu: |
|
|
15 maja 1927 roku, 28 pułk Strzelców Kaniowskich otrzymał swoją drugą, regulaminową chorągiew pułkową. Było to wielkie wydarzenie w dziejach pułku. Dziś, dokładnie 93 lata później duch 28 pSK ponownie zabrzmiał w dawnych koszarach w Łodzi. Odwiedziła nas bowiem w naszej Izbie Pamięci Strzelców Kaniowskich rodzina st. sierżanta Konstantego Gołąba, który służył w pułku i w garnizonie łódzkim przez praktycznie cały okres międzywojenny. Dzięki uprzejmości potomków p. sierżanta, nasze zbiory wzbogaciły się o kolejne niemal 40 zdjęć z okresu jego służby w pułku, a także rozkazy dzienne i inne dokumenty. Kariera sierżanta związana jest z Komendą Miasta, 28 pSK i dowództwem 10 DP. Był pisarzem i podoficerem kancelaryjnym. Kolejny mały element wielkich historycznych puzzli trafił do nas. Fascynujący materiał! Dziękujemy serdecznie za udostępnienie.
Kariera wojskowa Konstantego Gołąba rozpoczęła się w listopadzie 1919 roku gdy w Mińsku Litewskim zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego. Początkowo był sanitariuszem w jednym z wojskowych szpitali, ale wraz z odwrotem wojsk polskich ze wschodu trafił ze szpitalem do Łodzi. Od marca 1921 roku w Komendzie Miasta Łodzi jako pisarz. Awansowany na st. strzelca we wrześniu 1921 roku, kapralem w styczniu 1922 roku oraz plutonowym w lutym 1923 roku. Kolejne awanse to sierżant w czerwcu 1926 roku i starszy sierżant w styczniu 1927 roku. W 1928 roku zostaje odkomenderowany do 28 pSK i trafia z nim na sześciomiesięczny kurs Szkoły Podoficerskiej. Po nim trafia do III batalionu 28 pSK jako szef kancelarii jego dowódcy mjr. Kulczyńskiego. W 1929 roku odkomenderowany w charakterze protokólanta sądowego do Oficera Sądowego 10 DP kpt. Hrehorowicza. W 1932 roku przeniesiony do zastępcy oficera mobilizacyjnego 28 pSK por. Witkowskiego jako pisarz maszynista, gdzie pełnił służbę do 1939 roku. W 1939 wobec zaostrzającej się sytuacji w relacjach z Niemcami odkomenderowany do Dowództwa 10 DP w Łodzi. Na miesiąc przed wybuchem wojny przeniesiony wraz ze sztabem do Sieradza. W trakcie walk wrześniowych wraz ze sztabem dywizji trafia do Warszawy, gdzie zostaje wcielony do dowództwa Armii "Warszawa" w charakterze podoficera kancelaryjnego aż do kapitulacji.
Na udostępnionych nam zdjęciach ponownie udało się zidentyfikować kolejne znane nam osoby, m.in.: płk Oziewicza, ppłk Zawiślaka, mjr Topczewskiego, kpt Wadzyńskiego, por Skrzypka, sierż Domagałe, Gołąba, Kordylewskiego, Rabęckiego, Rusina, Staszelisa, Gosławskiego i plut Szymańskiego. I to zapewne nie koniec, bo materiał dopiero analizujemy. Zdjęcia to głównie łódzkie koszary, ale też i Obóz Ćwiczeń w Baryczy. Wśród dokumentów znajdziemy zaś rozkazy dzienne pułku i Komendy Miasta z różnych lat, świadectwa ukończenia szkoły, nadania odznaczeń ale też bardzo ciekawą legitymację osobistą wystawioną 13 września 1939 roku w Dowództwie Armii Warszawa ze stemplem Inspektora Armii gen. Juliusza Rómmla.
Na zdjęciu grupa słuchaczy kursu Szkoły Podoficerskiej 28 pSK w Łodzi z 1928 roku. Zdjęcie wykonane najprawdopodobniej w łódzkich koszarach. W centrum ciężki karabin maszynowy wz.08 Maxim. Przy karabinie po prawej stronie stoi st. strzelec Marian Szymański.
Kilka dni temu zaś, dzięki uprzejmości kolejnej osoby udało się nam dotrzeć do albumu pamiątkowego podchorążego rezerwy Włodzimierza Truszkowskiego. W jego albumie odnaleźliśmy kolejne 95 fotografii z okresu jego edukacji i praktyki wojskowej. Kilka zdjeć to okres służby w Przysposobieniu Wojskowym ale zdecydowana większość to materiał z I Dywizyjnego Kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy 10 DP. Kurs odbywał się w 28 pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi. Zdjęcia to okres od jesieni 1932 roku, gdy kurs rozpoczął się, aż po rok 1935 gdy podchorążowie odbywali już ćwiczenia aplikacyjne w drugim łódzkim pułku - 31 pSK. Wiele zdjęć jest szczegółowo opisanych, dzięki czemu uda się zidentyfikować kolejne osoby. Lokalizacje to głównie Łódź i łódzkie place ćwiczeń lub koszary ale też i Obóz Ćwiczeń Barycz i jego okolice. Materiał jest fantastyczny i zapewne trafi do naszego albumu. W tym miejscu serdeczne podziękowania dla Was wszystkich, którzy dołożyli już swoją cegiełkę i pomogli w zbiórce materiałów. Dajecie nam niesamowitego kopa i motywacje do dalszych działań. Praca wre! Trwają również szerokie kwerendy w muzeach regionu, ale o tym wkrótce!
Jeżeli ktoś z Państwa posiada zdjęcia z okresu międzywojennego związane z ogólnie pojętą wojskową Łodzią lub Strzelcami Kaniowskimi prosimy o kontakt. Można pisać wiadomości prywatne przez naszą stronę lub tradycyjne maile: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel &
Programosy
|