Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 Video z okresu II RP i Września 1939

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Śro 2:02, 29 Lis 2006    Temat postu: Video z okresu II RP i Września 1939

Proponuję wrzucać w tym wątku linki do ciekawych filmików, które można znaleźć w sieci. Ja dziś natrafiłem, dzięki kolegom z innego forum na bardzo ciekawy materiał filmowy "This is Poland" z 1941 roku. Bardzo ciekawe wizualnie - masa oryginalnych zdjęć z przed wojny z ćwiczeń letnich. Moim zdaniem rewelka, szczególnie druga część. Niestety w komentarzu lektora jest masa pomyłek - więc trzeba to przeboleć. To efekt dosłownego tłumaczenia na polski komentarza angielskiego z 1941 roku - mamy więc 3 tygodniowe Westerplatte, czy Starzyńskiego w roli głównego dowódcy obrony Warszawy, który wysyła gen. Kutrzebę w celu podjęcia pertraktacji. Mimo wszytsko warto zobaczyć

Część I:
http://www.youtube.com/watch?v=3qeaMNlPSjA&mode=related&search=

Część II:
http://www.youtube.com/watch?v=5xmcYw0l36Q&mode=related&search=


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
miki
rekrut
rekrut


Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 200
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bielsko-Biala, jam Podhalan

PostWysłany: Śro 12:35, 29 Lis 2006    Temat postu:

Fajnie ze pokazuja przedwojenna polske, naprawde sliczna.

Ciekawie tez te ataki polskiej piechoty!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Sob 16:11, 15 Gru 2007    Temat postu:

Serdecznie polecam wszystkim miłosnikom tematu prawdziwą kopalnie archiwaliów na jaką trafiłem wczoraj ... [link widoczny dla zalogowanych]

A szczególnie ten dział:
[link widoczny dla zalogowanych]

I takie jego pozycje jak:

Płomienne Serca:

Cytat:
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1937
Premiera: 27.02.1937Rapsodia Bałtyku:
Cytat:
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1935
Premiera: 1935.10.25
Dane techniczne: 2660 m. 82 min.
W filmie wzięły udział Morski Dywizjon Lotniczy (Lublin R-XIII) i Marynarka Wojenna (ORP "Wicher").

Młodzi oficerowie marynarki Wojennej: Zygmunt i Adam - nierozłączni przyjaciele. Przypadek sprawi, że Adam, nieświadom sytuacji, pokocha narzeczoną przyjaciela - Ewę. Kiedy sprawa wyjdzie na jaw, usunie się w imię honoru i przyjaźni. Wyjedzie na kontrakt do Francji. Po powrocie odnajdzie w domu Zygmunta całą dawną serdeczność, a w osobie jego siostry Janki - nową miłość. Jednak niewygasła namiętność Ewy zburzy ten porządek i nada wydarzeniom dramatyczny bieg.
Cud nad Wisłą:
Cytat:
WIDOWISKO FILMOWE W 8-MIU AKTACH NA TLE WYPADKÓW SIERPNIOWYCH W ROKU 1920
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1921
Premiera: 1921. 03. 16
Dane techniczne: 3000 m. 39 min.
Film zrealizowano na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Film przedstawia dzieje wojny polsko-radzieckiej; rozpoczyna go wieczór wigilijny na dworze obywatelskim i w chacie włościanina, a kończy obraz sierpniowych dni 1920 roku.
Widowisko filmowe w 8 aktach, na tle wypadków sierpniowych 1920 roku. Rozpoczyna się w wieczór wigilijny w majątku w Krężach i we włościańskiej chacie. Spokojne życie mieszkańców niebawem zburzy wieść o nadciągających bolszewikach. Będzie wielka bitwa. Film niemy z 1921 roku. Niektóre akty się nie zachowały.


Sztandar Wolności
Cytat:
Tytuł alternatywny: JÓZEF PIŁSUDSKI
Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1935
Premiera: 18.03.1935
Film historyczny
"Epopea czynu polskiego odtworzona z ocalałych autentycznych filmów, zebranych i opracowanych przez filmę Falanga" (z czołówki filmu). Ordyński w swym dokumencie pokazującym drogę życia, walkę, dzieło i wielkość marszałka Piłsudskiego sięgnął po wszelkie dostępne materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy. Tam, gdzie brakowało ikonografii - jak np. w sekwencjach mówiących o uwięzieniu Piłsudskiego w Magdeburgu czy działalności tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej - wprowadził inscenizację zdarzeń. Wykorzystał także pieśni wojskowe, a skomponowanie muzyki do całości zlecił Janowi Maklakiewiczowi. Nie ograniczył się jednak do pokazania wyłącznie postaci bohatera. Przed kamerą przesuwają się twarze także innych bojowników o niepodległość, współpracowników marszałka, twórców młodej polskiej państwowości. Film jest podwójnie interesujący. Dając widzowi możliwość zobaczenia unikatowych zdjęć, uświadamia mu zarazem, jak Józefa Piłsudskiego widzieli Polacy w latach 30., a także jakie konwencje stosowali wówczas dokumentaliści - w warstwie obrazu i dźwięku oraz w komentarzu. [PAT]
Pod Twoją Obronę

Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1933
Premiera: 01.04.1933
2022 m. 79 min.
Jeden z najbardziej kasowych filmów międzywojnia. W annałach rodzimej kinematografii zapisał się m.in. jako utwór, który przez blisko pół roku nieprzerwanie grano w warszawskim kinie "Apollo". Do dziś na tle ówczesnej produkcji "Pod Twoją obronę" wyróżnia się wysokim poziomem realizacji, montażu i zdjęć. Na filmie ciąży jednak skaza pozaartystycznej natury. Na życzenie Kościoła katolickiego usunięto z czołówki nazwisko Józefa Lejtesa - współreżysera utworu i jednego z najwybitniejszych ludzi kina, którzy pracowali w Polsce przed wojną. Powodem ocenzurowania było żydowskie pochodzenie artysty. Akcja filmu toczy się w latach trzydziestych. Głównym bohaterem jest Jan Podlaski, świeżo upieczony oficer sił lotniczych, kochający z wzajemnością Marylę. Podlaski wszakże to nie tylko zdolny pilot. Pracuje również nad wynalazkiem z dziedziny aeronautyki, którym interesuje się obcy wywiad. Na mityngu lotniczym samolot Jana z niewiadomych przyczyn spada i rozbija się. Maryla oddaje krew potrzebną do transfuzji i dzięki temu jej ukochany pozostaje wśród żywych. Po feralnym locie zostaje mu jednak tragiczna pamiątka - sparaliżowane nogi. Podlaski jest załamany. Maryla radzi mu, by nie tracił ducha i udał się po pomoc na Jasną Górę.
czy kroniki filmowe PAT ...
Jest tam tego cała masa - zarówno produkcji przedwojennych jak i powojennych. Detali tyle, że oko i głowa aż puchną z wrażenia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Sob 17:25, 15 Gru 2007    Temat postu:

I na zachęte nieco z filmu "Płomienne Serca" ... obłęd !
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dziongaDołączył: 19 Gru 2008
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zamość

PostWysłany: Wto 13:47, 23 Gru 2008    Temat postu:

http://www.youtube.com/watch?v=tZ-wncmX8RA
I część filmu Westerplatte, reszta dostępna w profilu tego użytkownika Wink Polecam również profil tego użytkownika http://www.youtube.com/user/Pathe39


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
marekDołączył: 11 Lis 2010
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:34, 03 Lut 2011    Temat postu:

Dzień Podchorążego 1938 rok
http://www.youtube.com/watch?v=iQ_Z622ZXHg&feature=related


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
woytek
strzelec
strzelec


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódż

PostWysłany: Pią 23:14, 09 Gru 2011    Temat postu:

Pozwolę sobie polecić,do obejrzenia na You Tube (i jednocześnie jeśli można poprosić kol.Bolasa-autora tegoż tematu,jeżeli uzna,że warto o umieszczenie na forum Kaniowskim)fragmentów filmu z 1934 roku Śluby Ułańskie,w którym występują gwiazdy przedwojennego kina m.in:Tola Mankiewiczówna,Franciszek Brodniewicz,Witold Conti,Stanisław Sielański.
Myślę,że warto jest obejrzeć,zwłaszcza że oprócz aktorów,pokazane są autentyczne sceny z udziałem ułanów 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego:siodłanie koni,zbiórka pułku na placu apelowym,wymarsz z koszar,sceny z manewrów :przejście do walki pieszej,szarża i.in.
Również Franciszek Brodniewicz w roli dowódcy pułku wypowiada słowa:Nasz Pułk udaje sie w kieleckie na manewry ażeby przyłączyć się do ćwiczeń 10 Dywizji Piechoty.Również d-ca grupy niebieskiej w czasie marszu do m.p otrzymuje rozkaz podpisany przez dowódcę 10 Dywizji Piechoty(oczywiście fikcyjnego)Gen.Dyw.Zalewski.

Pozwolę sobie,jeszcze zwrócić uwagę na pewien szczegół:dziś gdy kręcone są flmy historyczne z udziałem Grup Rekonstrukcji Historycznej,czy inne z udziałem wojska-udział jest wymieniony dopiero w napisach końcowych.Przed wojną zaś wymieniany był na początku i to jak! N.p w filmie Śluby Ułańskie:sceny wojskowe w opracowaniu gen.Wieniawy-Długoszewskiego zrealizowano przy łaskawym udziale 7 Pułku Ułanów Lubelskich.
Również w filmie Rapsodia Bałtyku napis:łaskawy udział wzięła Polska Marynarka Wojenna.
Ale jak powiedział Ryszard Filipski w Hubalu-inny świat inna epoka.
Spytałem też osobę z rodziny pamiętającą przedwojenne czasy czy faktycznie w czasie defilad Wojska Polskiego reakcje były takie jak na filmie Płomienne Serca,odpowiedź:oczywiście że tak,entuzjazm,radość.
Przy okazji pytanie czy w końcowej scenie Płomiennych Serc przy przemarszu pocztów sztandarowych,pocztu 1Dywizji Piechoty Legionów nie prowadzi ciężko ranny we wrześniu 39 r pod Tarnawatką generał Wincenty Kowalski?

Pozdrawiam-Woytek.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin