Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 Odnaleziona głowica sztandaru 64 pp !

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Sob 1:03, 13 Lis 2010    Temat postu: Odnaleziona głowica sztandaru 64 pp !

W Puszczy Kampinowskiej odnaleziono głowicę sztandaru 64 pułku piechoty ! Niezła historia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:
Z puszczy do muzeum

Marek Kozubal 12-11-2010, ostatnia aktualizacja 12-11-2010 21:28

Krzysztof Jabłoński wykopał w Puszczy Kampinoskiej głowicę sztandaru 64. Pułku Piechoty. Wieńczy go srebrny orzeł w koronie ze złota. Skarb przekazał do Muzeum Wojska Polskiego.


( Jerzy Gumowski, Źródło: Fotorzepa
Krzysztof Jabłoński przekazał cenne symbole pułku Muzeum Wojska Polskiego )


Głowica znajdowała się 30 centymetrów pod ziemią, zachowała się w świetnym stanie. Złota korona na głowie wykonanego ze srebra orła błyszczała, jakby była nowa – wspomina pan Krzysztof. W pokrowcu na sztandar były też: młoteczek do wbijania gwoździ do drzewca, szarfy i zestaw skórzanych rękawic, długich i krótkich, pocztu sztandarowego.

Krzysztof Jabłoński, pracownik gimnazjum w Czerwińsku nad Wisłą, skarb znalazł koło wsi Śladów w Puszczy Kampinoskiej. Skąd wiedział, gdzie szukać? – To był przypadek. Ojciec opisał mi miejsce, gdzie jego zdaniem w 1939 roku zginęło kilku żołnierzy. Miał wtedy dziewięć lat. Nie wiedziałem, że zostały tam ukryte elementy sztandaru pułkowego – mówi.

Jabłoński przekazał znalezisko do Muzeum Wojska Polskiego. – To jedyne miejsce, gdzie powinny się znaleźć symbole narodowe – powiedział w czasie uroczystego przekazania daru w dzień Święta Niepodległości.

Oryginał zamiast kopii

– W dzisiejszych czasach to gest niezwykły. Przypomnę, że głowicę wykonano ze srebra i złota. Orzeł waży ponad 1,5 kilograma. Wartość przekazanego srebra szacowana jest na co najmniej 25 tys. zł, chociaż wartość historyczna jest o wiele większa – powiedział nam zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego dr Henryk Idzi Łatkowski.

Skąd elementy sztandaru wzięły się w Puszczy Kampinoskiej? – 64. Pułk Piechoty walczył nad Bzurą, żołnierze wycofywali się w kierunku Warszawy przez puszczę. Być może wtedy zapadła decyzja o ich zakopaniu – spekuluje Michał Pacut, kustosz muzeum.

– Sztandar 64. Pułku Piechoty od lat 70. XX wieku znajduje się w naszych zbiorach, na jego drzewcu jest jednak kopia głowicy, teraz zostanie ona wymieniona na oryginał – dodaje dr Łatkowski.

Sztandar będzie eksponowany w nowym gmachu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, który powstanie na terenie Cytadeli.

– W tym roku nie tylko otrzymaliśmy elementy sztandaru, ale także kupiliśmy miniaturę sztandaru. Mamy także w naszych zbiorach zdjęcie wykonane w czasie wojny przez Niemców, na którym widnieje ten symbol pułku – dodaje dr Łatkowski.

Sztandar w rękach nazistów i komunistów

64. Grudziądzki Pułk Piechoty, bo taka była nazwa oddziału do 1938 roku, otrzymał sztandar dziewięć lat wcześniej. Został on ufundowany przez mieszkańców Grudziądza i Świecia. W czasie kampanii wrześniowej pułk toczył bój opóźniający, wycofując się znad Osy. Walczył w okolicach Łowicza, 17 i 18 września 1939 r. formacja została rozbita nad Bzurą.

Zdaniem historyków, 16 września 1939 r. dowódca pułku mjr Aleksander Rewerowski wydał rozkaz o wywiezieniu przez trzech żołnierzy sztandaru do Warszawy. Jazda przez zatłoczone drogi nie była możliwa, dlatego porzucili oni samochód. Do stolicy ruszyli piechotą. W ostateczności planowali spalenie sztandaru.

W okolicach Iłowa ukryli oni sztandar w gospodarstwie domowym. Dostał się on jednak w ręce niemieckie. Być może miejsce ukrycia płatu sztandaru zostało zdradzone przez osoby sympatyzujące z Niemcami.

– Sztandar został wywieziony do Rzeszy i wystawiony na wystawie trofeów wojennych w berlińskim Zeughausie – mówi Michał Pacut.

Co ciekawe, chorągiew ta po wojnie trafiła do Muzeum Historii Niemiec w Berlinie Wschodnim.

– W 1971 r. w NRD-owskim muzeum sztandar wypatrzył pracownik Muzeum Wojska Polskiego i został zwrócony Polsce – dodaje Michał Pacut.

Z księgi inwentarzowej muzeum wynikało, że został on znaleziony nad Wisłą przez 10. korpus armijny Wehrmachtu.


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Sob 1:09, 13 Lis 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
marek



Dołączył: 11 Lis 2010
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 9:51, 13 Lis 2010    Temat postu:

Piękny gest prawdziwego Polaka patrioty.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin