Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 Prośba o pomoc - mundur 31 pułku SK

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
IrminaW



Dołączył: 18 Sie 2015
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 10:51, 02 Gru 2015    Temat postu: Prośba o pomoc - mundur 31 pułku SK

Witam ponownie,

Jak się okazuje, moja rodzina jest ściśle powiązana z 31 pulkiem SK. Otórz po mjr. Feliksie Libercie, okazuje się, że i drugi z moich przodków służył w tym właśnie pułku- Bolesław Widerski.
Chciałabym Was prosić o pewne informacje na temat jego munduru

[link widoczny dla zalogowanych]

Udało nam się rozpoznać co nieco- między innymi numer 31:) Ale jest i jedna zagadka. Otórz wydaje się, że Bolesław był szeregowym w 31 pułku SK w kompanii CKM. Jednak największą zagadką jest koalicyjka noszona do pasa głównego. Regulaminowo przysługiwała ona tylko oficerom, a czasem: chorążym, podchorążym i podoficerom. Zgadza się? Oto możliwe wyjaśnienia, które przychodzą mi do głowy:
1/ Bolesław mógł być słuchaczem pułkowej szkoły podoficerskiej - stąd taki "fason".
Inne, bardziej prozaiczne.
2/ Kurtka (demobil USA) może nie mieć haków do pasa głównego i wówczas, dla utrzymania pasa - obciążonego bagnetem - we właściwej pozycji użyto koalicyjki. Wyjaśnienie to ma jeden feler - koalicyjka ma również wymiar symboliczny, związany z rangą. Trudno te dwie sprawy pogodzić.
Czy moglibyscie coś na ten temat powiedzieć plus ogólnie o tym mundurze? Na pewno wiecie więcej niż ja:)

Poza tym- czy istnieje może jakiś spis żołnierzy 31 pułku z lat 1919-1920? Może istnieją jakieś wiadomości na temat Bolesława Widerskiego?

Z góry serdecznie wszystkim dziękuję

Irmina


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez IrminaW dnia Śro 10:53, 02 Gru 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Śro 11:56, 02 Gru 2015    Temat postu:

Piękne zdjęcie - w sumie większość detali jak widać ma Pani już rozpracowaną. To amerykańska, armijna kurtka sukienna M12 lub M17 - nie widać detali więc ciężko powiedzieć dokładniej. Na ramieniu widać godło naramienne kompanii ckm - stąd wiadomo, że musiał w niej służyć. Co jeszcze? Widać charakterystyczną przeróbkę "polską" - czyli podniesienie kołnierza do wysokiej stójki z dodaniem naszych wężyków. Czy dobrze widzę, źe na naramienniku jest "31"? Czy to złudzenie tylko?

W 1919/20 roku przepisy mundurowe traktowano bardzo dowolnie i masowo widać na zdjęciach szeregowych żołnierzy z koalicyjkami - szczególnie w zdjęciach pamiątkowych robionych w atelier. Trudno powiedzieć, czy taki pas proponował fotograf, bo lepiej się prezentował, czy po prostu noszono je dla fasonu. Mam takie samo foto z moim pradziadkiem -też do pasu z bagnetem ma założoną koalicyjkę (w pasie szeregowych). I co ciekawe również był to bagnet wz.1895 do kb systemu Mannlicher. Może to też jakiś zwyczaj rodem z armii austro-węgierskiej? Żeby było zabawniej, mój pradziadek ma na zdjeciu jeszcze przy trzewikach... ostrogi. Pani zdjęcie, podobnie jak mojego przodka, zostało jednak wykonane w atelier fotograficznym. Niestety wówczas lubiano nieco upiększać rzeczywistość i tych zdjęć nie należy specjalnie traktować dosłownie i pod kątem regulaminów. Masowo zdarzało się, że fotograf proponował aby dodać sobie jakieś odznaczenie, szablę czy coś ciekawego, aby zdjęcie wysyłane rodzinie, czy dziewczynie robiło większe wrażenie. Kiedyś publikowaliśmy na forum zdjęcie tego typu, na którym polski żołnierz na polskim mundurze nosił ... niemiecki Krzyż Żelazny. Także różnie to bywało u fotografa.

Co do spisów żołnierzy - raczej nie ma szans. Zawierucha II wojny światowej kompletnie zdemolowała polskie archiwa wojskowe.Zwykle są jakieś szczątkowe spisy oficerów. O podoficerach i szeregowych żołnierzach nie ma praktycznie materiałów. Wyjątkiem są polegli - Ci zwykle są wspomniani w tomikach opisujących walki pułków w latach 1918-21. No i oczywiście wszyscy odznaczeni najwyższymi odznaczeniami jak Virtuti Militari, czy rzadziej Krzyżem Walecznych. Niestety w wypadku zwykłego szarego żołnierza praktycznie nie ma szans na odnalezienie w dokumentach.

Czy moglibyśmy opublikować to bardzo ciekawe zdjęcie wraz z opisem na naszym profilu na Facebooku ? Wrzucamy tam często archwialne zdjęcia nadesłane przez rodziny byłych żołnierzy.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bolas dnia Śro 12:00, 02 Gru 2015, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
IrminaW



Dołączył: 18 Sie 2015
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:18, 02 Gru 2015    Temat postu:

Dziękuję bardzo za tak obszerną odpowiedź!

Tak mój przodek należał do 31 pułku SK.Smile Proszę czuć się swobodnie w używaniu tego zdjęcia na Facebooku Stowarzyszenia SK.Smile Miło mi jest, że mogłam podzielić się z Państwem owym zdjęciem:)
Jeszcze raz dziękuję gorąco!

Irmina


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
IrminaW



Dołączył: 18 Sie 2015
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:28, 02 Gru 2015    Temat postu:

Ach, jeszcze jedno pytanie. Czy zachowały się może jakieś grupowe zdjęcia z kompani CKM 31p SK z lat 20-tych? Może posiadają Państwo jakiś zbiór czy coś w tym stylu?
Dziekuje


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez IrminaW dnia Śro 12:32, 02 Gru 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bolas
kapral podchorąży
kapral podchorąży


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 13056
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: II Rzeczpospolita

PostWysłany: Czw 0:35, 03 Gru 2015    Temat postu:

Posiadamy różny zbiór przypadkowych zdjęć - bądź to skanów udostępnianych przez potomków, bądź zarchwizowane zdjęcia z różnych stron internetowych (aukcje, sklepy itd). Raczej są przypadkowe i pojedyncze. Czy Pani zdjęcie ma jakiś stempel na odwrocie? Może jest data? Albo miejsce wykonania fotografii?

Zdjęcie już powieszone na FB:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> 31 pułk Strzelców Kaniowskich 1919-1939 Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin