Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna

 Schrony Armii "Łódź" 1939
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:03, 02 Kwi 2006    Temat postu: Schrony Armii "Łódź" 1939

Witam

Po namowach Grześka Nowaka postanowiłem założyć nowy temat o schronach w tej części województwa - który był pasem działania Armii "Łódź" w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Jest ich tam trochę i warto je obejżeć a ponieważ nie wszyscy wiedzą że coś takiego tam jest (przykładem może być zdziwienie Grześka kiedy dowiedział sie ode mnie o kilku z tych schronów w okolicy Widawy Very Happy Very Happy ), warto podać to do ogólnej wiadomości. Informacje o schronach będę uzupełniał w miarę możliwości namiarami tych schronów, ich zdjęciami oraz opisem działań bojowych w rejonach, w których te schrony się znajdują.

pzdr


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:05, 02 Kwi 2006    Temat postu:

W tej części województwa miała swój obszar operacyjny Armia "Łódź" (utworzona 23.03.1939r), i miała ona za zadanie obronę ważnych obszarów Łodzi i Piotrkowa, zabezpieczenie drogi do Warszawy przed głównym uderzeniem przeciwnika, a także ochrona koncentrującej się za plecami Armii "Łódź" - Armii "Prusy", W pasie działania Armii "Łódź" przebiegała ona od Uniejowa na styku z Armią "Poznań" w górę rzek Warty i Widawki przez miasta Warta, Sieradz, Widawa, Szczerców do Rząsawy, dalej wzdłuż pasa wydm przez Rozprzę do Sulejowa. Pozycję rozbudowano na prawym brzegu obu rzek. Obronę podzielono na 4 odcinki: Sieradz (Linia Warty), Widawa, Szczerców, Rozprza-Księży Młyn. W celu usprawnienia dowodzenia dnia 31.08.1939 r. ze składu Armii "Łódź" wydzielono 2 grupy operacyjne. Pierwsza pod dowództwem gen. Dindorf-Ankowicz obsadzała odcinek Sieradz, a pozostałe odcinki przypisano do Go Piotrków (dca gen. Thomee). W pasie tym dowódca armii "Łódź" gen. Rómmel planował wzniesienie linii umocnień fortyfikacyjnych stałych i ziemnych.
Tyle plany. Prawda była jednak inna - brak pieniędzy na tego typu plany, brak materiałów na budowę schronów oraz przywiązywana większa waga do zasiewów wykonywanych na terenach przyszłych placów budowy schronów spowodowały, że prace nad budową schronów uległy delikatnie mówiąc poślizgowi w związku z czym zdołano zbudować tylko około 46 schronów żelbetowych i 12 ziemno-drewnianych. W tym 2 były nie dokończone, np. w okolicy Magdalenowa obok skończonego schronu obserwacyjnego wylana została tylko płyta fundamentowa schronu tradytorowego jednostronnego (zdjęcie być może dołącze jak się ociepli Very Happy ).
Skupiska schronów znajdują się w okolicach miejscowości i wsi:
-Sieradz (5 sztuk),
-Beleń - Strońsko (7 sztuk),
-Widawa (6 sztuk),
-Lubiec (4 sztuki),
-Faustynów (4 sztuki),
-Magdalenów (6 schronów),
-Oleśnik (3 schrony),
-Rozprza (1 schron),
-Glinno (6 sztuk schronów),
-Kamionacz (4 sztuki),
-Mnichów (1 schron).
Prace przy wznoszeniu schronów rozpoczęto po 24.06.1939 r. kiedy to Sztab Główny zezwolił na rozpoczęcie budowy umocnień polowych na przyszłych pozycjach obronnych. Zwzg na brak fachowców wojskowych w tych dziedzinach i braki materiałowe prace posuwały się w wolnym tempie. Krótki okres czasu jaki pozostał na budowę schronów spowodował iż prace planowano prowadzić na wszystkich odcinkach w tym samym czasie, z uwzględnieniem najważniejszych kierunków spodziewanego ataku, w oparciu o plany typowych obiektów zamieszczonych w "Instrukcji Saperskiej" (niedawno załączone - patrz niżej). Do 1.09.1939 r. zaplanowanych prac nie zdążono ukończyć, wielu schronów nie wykonano wcale, a część z obiektów była w różnym stopniu ukończenia prac. Schrony które już były wykończone nie były zamaskowane, a beton jeszcze nie stężał. Rozmieszczenie schronów na odcinkach nie jest ciągłe, między tradytorami występują martwe pola (nawet teraz przy odrobinie wyobraźni można domyślic się ich pola ostrzału - widać od razu że w części obiektów nie ma wzajemnego pokrywania się ostrzałów ckmów w schronach). Tylko w niektórych przypadkach schrony te współpracują ze sobą ogniowo, broniąc podejść do sąsiednich schronów. Zaplanowano także wysadzenie większości mostów na najważniejszych rzekach w okolicy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:06, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Pierwsze skupisko schronów po drodze z Łodzi do Wielunia znajduje się w okolicach Widawy (w Rogóźnie należy skręcić na Łask). Schrony znajduja się w okolicach wsi Ligota, Grabno i Zamość. Schrony znajdują się w lesie.
Schron numer 1A znajduje się ww wsi Ligota (brak stropu).



Reszta schronów znajduje sie w okolicach wsi Zamość i Grabno. Numer 1 tradytorowy dwustronny (strasznie zarośnięty i zaśmiecony - kilkanaście metrów od rzeki) znajduje się we wsi Grabno, jej południowy skraj w poblizu zakola rzeki Grabii.
Schron numer 2, 3, 4, 5 znajdują się w lesie. Schron numer 5 znajduje się niedaleko torów kolejowych, można do niego dotrzeć od tamtej strony lub wzdłuż linii okopów prowadzących od schronu numer 4 - bardzo łatwo jest trafić tylko trzeba iść wzdłuż ich linii.

[link widoczny dla zalogowanych]

A oto schron numer 3 razem ze mną:
[link widoczny dla zalogowanych]
Oraz inne strony tegoż schronu:
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]


A to z kolei schron numer 4:
[link widoczny dla zalogowanych]


pzdr


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:07, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Witam ponownie. Tym razem przedstawię Wam schron tradytorowy dwustronny, jest to ciekawostka ponieważ jest on identyczny jak zwykły schron tradytorowy z tym wyjątkiej że jest jakby połączony z drugim takim samym schronem tylnymi ścianami. We wnętrzu jednak nie ma ścianki - jest jedno pomieszcenie bojowe z dwiema strzelnicami naprzeciwległymi. Oto taki schron, który znajduje się we wsi Grabno na zakolu rzeki Grabii. Jest on zarośnięty i strasznie zaśmiecony - slatego zdjęcia są cienkie bo drzewa wszystko zasłaniały. Jednak mam nadzieje, że się Wam spodobają:
Ogólnie to wyglada właśnie tak (pociesznie nawet):

[link widoczny dla zalogowanych]

Oto zbliżenie jednej z jego strzelnic:

[link widoczny dla zalogowanych]

tutaj z kolei widzimy zbliżenie części schronu i krzaczorów:

[link widoczny dla zalogowanych]

pzdr


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:08, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Chciałem tylko jeszcze dodać że schrony w okolicach - Grabno-Zamość były w pasie działań 28 DP a dokładniej schrony te obsadzał 36 pp - ppłk-a Ziemskiego. Na tym odcinku nie było bezpośredniego nacisku ze strony nieprzyjaciela. Niemcy ograniczyli się tylko o nekającego użycia artylerii i lotnictwa. Dywizja wycofała się w nocy 5 na 6 września z powodu takiego rozkazu a nie przewagi wroga.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:10, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Tym razem zajmiemy się schronem numer 2 nieopodal wsi Grabno, znajduje się on w lesie nad rzeką Grabią. Jedzie się tam drogą przez wieś Zamość, potem skręca w lewo przed mostem i jedzie wzdłuż rzeki aż do lasku i w nim na skrzyżowaniu polnych dróg skręca w lewo w lasek i tam po lewo znajduje się on. Jeśli będziecie się tam wybierać dam wam dobrą radę - nie wjeżdżajcie za blisko schronu - na piach dookoła niego jeśli nie przyjechaliście Honkerem. Polonez co prawda sobie poradzil przy pomocy lewarka i gałęzi ale zabawy było pełno Very Happy Very Happy Very Happy Oto zdjęcia schronu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Oto drugie ujęcie schronu plus pewien zielony wehikuł Very Happy :

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

I to już koniec fotek tego arcyciekawego schronu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:11, 02 Kwi 2006    Temat postu:

I to jest oto ostatni schron z grupy schronów tradytorowych znajdujących się w okolicy wsi Grabno-Zamość. Schron ten nosi numer 5. Podobno niedaleko od niego można znaleźć ślady placu budowy jednak ja niczego takiego nie widziałem, a może za słabo szukałem. Nie przedłużając oto jego foty:

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Zeby trafić do tego schronu można kierować się w dwojaki sposób. Można dojść do niego idąc wzdłuz linii okopów od schronu numer 4 (kierować się można wg odgłosów przejeżdżających co jakiś czas pociągów (jednak nie ręczę za to) lub można iść wzdłuż torów które krzyżują się z droga prowadzą ca od Józefowa do Rogóźna. Na skrzyżowaniu z torami należy skręcić w prawo i iść aż dokąd zobaczymy lasku brzozowego (młody taki) i schron jest gdzieś tam wśród tych drzewek. Tea pierwsza metoda jest pewniejsza. To tyle ode mnie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:12, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Dzisiaj nowa porcja zdjęć i informacji o schronach:

[link widoczny dla zalogowanych]

Oto schron numer 1 znajdujący się w Faustynowie nieopodal leśnej drogi, z odstrzeloną przelotnią:

[link widoczny dla zalogowanych]

Oraz inne jego ujęcie, na którym widać odstrzeloną przelotnię i przy dużym wysiłku Twisted Evil można odczytać jego nazwę: "GROŹNY".

[link widoczny dla zalogowanych]

W tym rejonie toczyły się ciężkie walki z Niemcami. Polacy wycofali się stamtąd 5 września 1939 roku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:12, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Oto zdjęcia schronu numer 2 znajdującego się w samym środku wsi niemal, w gołym polu dzięki temu będąc we wsi trzeba kierować się na kępke krzaków i drzewek z pomiedzy których wystaje schron numer 2 - banalna sprawa żeby tam trafić Very Happy Very Happy . Schron nosi nazwę GROM. Oto jego zdjęcie:

[link widoczny dla zalogowanych]

Oraz zbliżenie jego przelotni a dokładniej nazwy schronu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Dodam że dotarcie do Faustynowa, jadąc od strony Józefowa (przez wieś, do jej końca) przez las było skomplikowane, nie mówiąc że trudne - chodzi mi oczywiście o drogę której nie znałem i kierowałem się tylko wg mapy. Teren też nie był sprzyjający ale to nie był problem dla polskiego Hummera Very Happy (jest na innych zdjęciach) ale opłaciło się myslę, co widać na zdjęciach Very Happy Very Happy . Dodam że największe trudności mielismy z odnalezieniem schronu numer 4 który znajduje się na zboczu górki bardzo przysypany ziemią (niestety nie mam narazie zdjęć numeru 3 i 4 - ale poczekajcie do maja).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:14, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Oto zdjęcia schronu numer 2 znajdującego się w samym środku wsi niemal, w gołym polu dzięki temu będąc we wsi trzeba kierować się na kępke krzaków i drzewek z pomiedzy których wystaje schron numer 2 - banalna sprawa żeby tam trafić Very Happy Very Happy . Schron nosi nazwę GROM. Oto jego zdjęcie:

[link widoczny dla zalogowanych]

Oraz zbliżenie jego przelotni a dokładniej nazwy schronu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Dodam że dotarcie do Faustynowa, jadąc od strony Józefowa (przez wieś, do jej końca) przez las było skomplikowane, nie mówiąc że trudne - chodzi mi oczywiście o drogę której nie znałem i kierowałem się tylko wg mapy. Teren też nie był sprzyjający ale to nie był problem dla polskiego Hummera Very Happy (jest na innych zdjęciach) ale opłaciło się myslę, co widać na zdjęciach Very Happy Very Happy . Dodam że największe trudności mielismy z odnalezieniem schronu numer 4 który znajduje się na zboczu górki bardzo przysypany ziemią (niestety nie mam narazie zdjęć numeru 3 i 4 - ale poczekajcie do maja).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:14, 02 Kwi 2006    Temat postu:

A oto plan schronu tradytorowego na CKM o wytrzymałości typu "A".

[link widoczny dla zalogowanych]

Jest to schron jednostronny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:17, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Witam

Po przeczytaniu i przejżeniu powyższych moich postów uznałem że zrobił się niezlły kocioł pomieszały się miasta i schrony. Postanowiłem więc zrobić z tym porządek i poustawiać posty wg nazw miejscowości lub numerów schronów. Tak więc pierwszą grupą schronów jest grupoa w Grabnie i Zamościu, dalej jest Faustynów i dalej będzie Strońsk - zdjęcia z odkopywania schronu przez naszą grupę oraz zdjęcia z inscenizacji która potem się tam odbyła, dodam ze z udziałem naszej grupy i oczywiście moim własnym Very Happy Very Happy Very Happy .

Narazie Postanowiłem wrzucić na forum plany schronów tradytorowych, ale uwaga - dwustronnych, uważam że jest to ciekawostka ponieważ nie miałem możliwości przebywać w takim schronie. Tak więc nie przedłużając:
Plan schronu tradytorowego, rodzaj pierwszy:

[link widoczny dla zalogowanych]

Oraz rodzaj drugi:

[link widoczny dla zalogowanych]

Jak można zauważyć różnią się od siebie kątem nachylenia ścianki osłaniającej strzelnicę przed wrzuceniem ładunku do srodka ze strony z której nie ma wejście (z tamtej strony często biegł okop - wszystkie schrony maja teraz wejście zasypane po próg, ale oryginalnie próg miał wysokość ok 50 kilku centymetrów około a na dole (znaczy w przelotni) była posadzka - czyli część płyty fundamentowej i okop biegł przez przelotnię, żeby poruszanie się było bezpieczniejsze bo okop jest bezpieczniejszy niż poruszanie się po odkrytym terenie zwłaszcza w czasie walki, i dalej do innych stanowisk lub do drugiego schronu (tak jak w przypadku schronów 4 i 5 w Grabnie Zamościu). Myślę że można zobaczyć to na planach schronów) i z tamtej strony nie było potrzeba żadnej ścianki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:18, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Witam, w tym poście pokaże wam odkopywanie schronu numer 2 w Strońsku. Zdjęcia nie były robione przeze mnie bo ja nie miałem wtedy aparatu. Zrobione zostały przez (przynajmniej częśćz nich) przez kpr. pchor. Bolka Rosińskiego z Grupy Strzelcy Kaniowscy, mozna je obejżeć też w galerii na naszej stronie (patrze niżej - WWW). Schrony znajdują się za wsią w stronę rzeki. Numer jeden znajduje się przy polnej drodze, w którą należy skręcić na skrzyżowaniu za Strońskiem (przy jedzie od Widawy do Sieradza) na którym jest znak - w prawo Kol. Beleń, prosto na Beleń. Od schronu numer 1 który jest w krzaczorach zaraz przy drodze, można dojść na piechotę do schronu numer 2 który jest na polu i teraz jest odkopany i poprowadzona jest linia okopów Very Happy Cool Laughing Razz . Do numeru 3 można dojść idąc dalej od 2 w stronę niezłego domu położonego na wzgórzu, należy obrócić się w stronę w którą pokazuje strzelnica schonu numer 2 i trochę o lewo na wzgórzu w krzakach jest on - schron numer 3. Do reszty jeszce nie dotarłem ale planuję to uczynić niedługo gdy nasza grupa będzie miała tam przeprowadzone manewry.

Zdjęcie numer 1 z odkopywania i inne:
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

A oto zdjęcia z inscenizacj, która odbyła się we wrześniu zeszłego roku (fotki pochodzą ze strony, gdzie jest ich dużo więcej - niestety nie pamiętam jej adresu, jak go znajdę to wstawię na forum):
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

To już wszystkie foty, ale jeśli chcecie więcej to moge trochę dorzucić Laughing Cool .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:20, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Wrzucam jeszce kilka i relację napisaną przez kaprala Rosińskiego z naszej grupy Very Happy Very Happy Podziwiajcie:
"Inscenizacja bitwy z 1939 roku w Strońsku

Stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej „28 pułku piechoty Strzelców Kaniowskich im. Dzieci Łodzi” w dniach 3-4 września 2005 roku wzięło udział w uroczystościach z okazji 66 rocznicy walk wrześniowych w Strońsku, Beleniu. Uroczystości trwały 2 dni - wśród nich znalazły się dwa mocno historyczno-patriotyczne punkty programu - sobotnia inscenizacja walk na odcinku ufortyfikowanym Beleń-Strońsko zrealizowana przez członków naszego stowarzyszenia oraz niedzielna uroczystość na cmentarzu w Strońsku połączona z apelem poległych. Sobotnia inscenizacja oparta była o zrekonstrowany przez nas schron bojowy (nr3 na tej pozycji). Schron w trakcie ponad miesięcznych prac został całkowicie oczyszczony z gruzu i otaczającego go bałaganu i zapomnienia - została także przygotowana namiastka umocnień polowych, które częściowo przypadkiem pokryły się z oryginalną linią okopów gdyż podczas prac wykopaliśmy mnóstwo polskich łusek i elementy wyposażenia żołnierskiego jak pochłaniacze od masek, haki i klamerki oraz inne drobiazgi. Zainscenizowaliśmy niemiecki atak na polski schron - nagły ostrzał artyleryjski zaskoczył polską obronę, która jednak podniosła się szybko i stawiła zacięty opór. Walka trwała około 20 minut i mimo szybko kończącej się amunicji polskiej placówce udało się z powodzeniem odeprzeć niemieckie uderzenie z przyczółka spod rzeki Warty. Ze schronu piekielnie grzał ckm, wspierany krótko przez rkm który szybko zostały rozbity (niestety musieliśmy z braku amunicji do oryginałów improwizować i użyć ckm goriunowa i rkm zb-26). Inscenizacje poprzedzało słowo wstępne tak ciekawie skomponowane przez spikera że w momencie pierwszych wybuchów na pozycji polskiej zaskoczona i przerażona publiczność częściowo rzuciła się w panice na ziemie. Wedle szacunków oglądało nas około 2,5 tysiąca widzów. Wstęp był wolny i dla wszystkich po inscenizacji była darmowa grochówka, możliwość zrobienia zdjęć z członkami naszego stowarzyszenia oraz możliwość zwiedzenia schronu i całości pozycji. W mojej opinii wszystko wyszło przednie – wszyscy byli zachwyceni, małe dzieci zbierały łuski jak szalone - szczególnie gdy nasz porucznik prażył do Niemców ze swego oryginalnego VIS-a z 1938 roku (!) w stanie magazynowym. Fotogaleria z inscenizacji bitwy znajduje się na forum naszej strony internetowej: [link widoczny dla zalogowanych] Serdecznie zapraszamy!!"

Oraz fotki:
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]
A oto część dzielnej załogi schronu w Strońsku:
[url=http://img138.imageshack.us/img138/9815/strosko29ik9ao.jpg][img]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paczes
starszy strzelec
starszy strzelec


Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 1320
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice

PostWysłany: Nie 22:21, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Dorzucam jeszce kilka oryginalnych zdjęć schronów tradytorowych jedno i dwustronnych. Zapraszam do oglądania Very Happy Very Happy

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Narazie to wszystko, jak zdobędę jeszcze jakieś informacje lub nowe zdjęcia od razu wstawię je na forum.
Myśle, że Grzegorz pozwoli mi powiedzieć, że kroi się wyjazd na schrony, gdzie będziemy szukać tych, których jeszcze nie odwiedziłem oraz nowego bunkra o którym dowiedziałem się od dziadka mojego kolegi - podobno jest to bardzo ciekawa sprawa Very Happy Very Happy czekajcie na relację z wyjazdu Very Happy Very Happy .

pzdr


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strzelcy Kaniowscy - Forum Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin